Muğla'nın Ortaca ilçesi İztuzu Plajı'ndaki Deniz Kaplumbağası Araştırma Kurtarma Rehabilitasyon Merkezi'nde (DEKAMER) deniz kaplumbağaları üzerinde araştırmalar yürütülüyor.

Bölgede yaralı bulunan kaplumbağalar merkezde tedavi edilip tekrar denize bırakılıyor. 2019 yılında yaralı bulunan deniz kaplumbağasına da 'Tuba' adı verildi.

DEKAMER'de tedavi edilen caretta caretta, üzerine uydu takip cihazı takılarak 28 Ağustos 2019'da İztuzu Plajı'ndan denize bırakıldı.

Geçen sürede 'Tuba' 24 bin 912 kilometre yol katederek İyon Denizi açıklarına ulaştı.  'Tuba'dan takip donanımının pili bittiği için 3 aydır sinyal alınamıyor.

"DÖNÜP, YUVA YAPMASINI BEKLİYORUZ"

DEKAMER Müdürü Yakup Kaska, "2019 yılında tedavisini tamamladığımız ve 'Tuba' ismini verdiğimiz deniz kaplumbağamızı uydu takip cihazı takarak denize geri bırakmıştık. 'Tuba', Türkiye'den Adriyatik'e kadar izlenen ilk deniz kaplumbağası oldu ve 3 ay önce takip cihazının pili bittiği için sinyali kesildi. Sinyalini en son aldığımız nokta olan Malta kıyılarından Türkiye'ye yöneleceğini tahmin ediyoruz ve tekrar Dalyan'a dönüp, yuva yapmasını bekliyoruz" dedi.