İtalya'nın başkenti Roma'da düzenlenen 2024 Avrupa Atletizm Şampiyonası'nın üçüncü gününde milli atlet Tuğba Danışmaz, kadınlar üç adım atlamada gümüş madalya kazandı ve Paris 2024 Olimpiyat Oyunları'na katılma hakkı elde etti.

Olimpiyat Stadı'nda gerçekleştirilen organizasyonda, kadınlar üç adım atlama finali heyecan dolu anlara sahne oldu. Tuğba Danışmaz, ilk hakkında 14,29 metrelik bir atlayış gerçekleştirdi. İkinci hakkında ise 14,57 metre ile Türkiye rekorunu kırarak Paris 2024 vizesini aldı.

Yarışmada altın madalya, dördüncü hakkında 14,85 metre atlayan ve bu yıl Avrupa'da en iyi dereceyi tekrarlayan İspanyol atlet Ana Peleteiro'nun oldu. Tuğba Danışmaz, 14,57 metrelik derecesiyle gümüş madalyanın sahibi olurken, Fransız Ilionis Guillaume 14,43 metre ile bronz madalya kazandı.

Türkiye, Avrupa Atletizm Şampiyonası tarihinde üç adım atlamada daha önce 1950 yılında Brüksel'de Ruhi Sarıalp ile bronz madalya kazanmıştı.

Tuğba Danışmaz ise 2023 yılında İstanbul'da düzenlenen Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası'nda aynı branşta altın madalya kazanarak dikkatleri üzerine çekmişti.