Pazar günü İskoçya'nın Inverness yakınlarındaki Highland Yaban Hayatı Parkı'ndan kaçan makak maymunu, uzmanlar tarafından dikkatle takip ediliyor. Yeni drone görüntüleri, maymunun İskoç Dağlık Bölgesi'ne kaçtığını ortaya koydu.

Yerel halk, kaçan hayvanı görmeleri halinde bölgeden uzak durmaları konusunda uyarılırken maymun avı sürüyor.

Mirror'ın haberine göre maymun, Avrupa Nesli Tükenmekte Olan Türler Programı kapsamında özel bir alanda tutuluyor.Daily Star'ın haberine göre, İskoçya Kraliyet Zooloji Derneği'nin yakın zamanda bir makakın kaçışını doğruladığı ortaya çıktı. Söz konusu maymunun "zor durumda" olduğuna inanılıyor ve İskoç yetkililer henüz hayvanı yakalayamadı.

Maymunla temasa geçen Carl Nagle ve Tiina Salzberg çifti, maymunun İskoçya'da dolaşırken "öfkeli" olduğunu ve "maceraya" hazır olduğunu söyledi.

Salzberg, "Sanki birkaç gündür öfkeden deliye dönmüş gibi. Onun bulunmasını ve güvende olmasını istiyoruz. Maymun kesinlikle bir macera yaşadı ve muhtemelen macerayı kısa kesmenin zamanı gelmiştir."

"Çok sevimli bir yaratık, durum kesinlikle çılgıncaydı, en iyi video ve kamera açılarını elde edebilmek için ikimiz de diğerini yoldan çekmeye çalışırken birbirimize dirsek atıyorduk. İnanılmazdı, eminim hayatta bir kez karşılaşılacak bir olay." dedi.