Dünya çapında ünlü bir isim olmak istiyorsanız hayatınızı baştan aşağı değiştirdiğiniz doğru, hatta buna isminiz bile dahil.

Harika bir Hollywood adı son derece havalı bir izlenim bırakır. Akılda kalıcı bir isim, oyuncunun markasının büyük bir parçasıdır. Örneğin; yeni isimleriyle yarattıkları markalar tüm dünyada ünlü olan Marilyn Monroe'nun asıl adının Norma Jean Baker ya da John Wayne'inkinin Marion Robert Morrison olduğunu çoğu kişi bilmiyor.

Biraz gösteri dünyasına uyum sağlamak, biraz akılda kalıcı bir marka yaratmak... Nedeni ne olursa olsun ünlülerin çoğu, gerçek ismi yerine bambaşka isimlerle karşımızda. 

İşte tüm dünyanın tanıdığı ama aslında gerçek adlarını bile bilmediği o ünlüler...

KIRK DOUGLAS

Spartacus, Zafer Yolları (Paths of Glory), Denizin Altında 20.000 Fersah ve Güneş Batarken (The Last Sunset) gibi unutulmaz filmler de dahil olmak üzere 100'den fazla film ve televizyon şovunda rol aldı. 2020'deki vefatından önce Hollywood'un Altın Çağı'nın hayatta kalan son yıldızları arasındaydı.

Ayrıca, başka bir efsanevi aktör Michael Douglas'ın da babası... 

Tüm dünyada ünlü olan oyuncu da gerçek adı Issur Danielovich'i bırakıp Kirk Douglas'ı tercih ederek ismini değiştirenler arasında.

AUDREY HEPBURN

Sinema dünyasının en asil, güzel ve bir yandan şirin isimlerinden biriydi. Roma Tatili ve Tiffany'de Kahvaltı gibi rol aldığı filmler klasikler arasına yerleşen Audrey Hepburn de gerçek adı Audrey Ruston yerine yeni bir ismi tercih edenlerden.

Kendinden önceki bir başka efsanevi oyuncu Katherine Hepburn ile hiçbir akrabalığı olmasa da sinema dünyasının ikonik ismi yine de Hepburn soyadını kullanmaktan kaçınmamış.

JOAQUIN PHOENIX

Bugünlerde Hollywood'un tartışmasız en başarılı isimlerinden biri de Joaquin Phoenix. Özellikle Joker filmindeki performansıyla dikkat çeken oyuncunun kullandığı isim ise aslında ailesi tarafından verilmiş.

Phoenix'e verilen ad Joaquin Rafael Bottom'du. Ailesi, o daha çocukken yeniden doğuşu ve yeniden icat etmeyi simgeleyen efsanevi kuşu onurlandırmak için soyadını "Phoenix" olarak değiştirdi.

LADY GAGA

Grammy ödüllü şarkıcı, A Star is Born ve House of Gucci gibi filmlerdeki muhteşem performansıyla oyunculuk dünyasına geçiş yaptı, hatta son zamanlarda da Joaquin Phoenix ile birlikte rol aldığı ve Joker filminin devamı Joker: Folie à Deux'da Harley Quinn karakterini canlandırıyor.

Gerçek adı Stefani Joanne Angelina Germanotta olan Lady Gaga, gerçek ismini son derece karizmatik bulsa da gösteri dünyası için oldukça uzun bir isim. 

2006 yılında, kayıt stüdyosuna her girdiğinde, bir zamanlar yapımcı olan Rob Fusari, Queen'in "Radio Gaga" şarkısını söylüyor ve hatta bir gün ikili mesajlaşırken Radio Gaga, otomatik düzeltmede Lady Gaga olarak düzeltiliyor ve isim de bu şekilde ortaya çıkıyor.

WINONA RYDER

Edward Scissorhands, Heathers ve Beetlejuice'nin yıldızı Winona Ryder, 80'li ve 90'lı yılların en büyük yıldızları arasında yer alıyor.

İki kez Oscar adayı da olan Ryder, kariyerinde bir dönem gerileme yaşasa da Netflix'in popüler dizisi Stranger Things ile bu durumu atlatıp yeni nesle de kendini göstermeyi başaran nadir isimlerden.

Gösteri dünyasına genç yaşta giren oyuncu, çok daha havalı ve akılda kalıcı bir isim için gerçek adı Winona Laura Horowitz'i bırakmış. 

NATALIE PORTMAN

Oscar ödüllü Natalie Portman; Leon, Black Swan, The Professional, Thor ve Star Wars gibi filmlerle kendini kanıtlamış isimlerden biri. 

Tüm dünyada hem güzelliği hem de yeteneği ile hayranlara sahip olan Portman'ın gerçek adı ise Netali Herşlag.

VIN DIESEL

En iyi aksiyon yıldızlarından biri olan Vin Diesel, Hızlı ve Öfkeli serisinin de yüzü olarak biliniyor. Diesel rollerine fiziksellik ve sert adam imajı yaratarak dikkat çekiyor.

Belki de bu imaj da gerçek adı Mark Sinclair yerine Vin Diesel'i kullanmasının da etkisi vardır...

MEG RYAN

90'lı yıllarda Tom Hanks ile beraber rol aldığı Sevginin Bağladıkları (Sleepless in Seattle) ve Mesajınız Var (You've Got Mail), ayrıca; Frnsız Öpücüğü, Harry Sally ile Tanışınca gibi filmlerle romantik komedi kraliçesi sıfatını sonuna kadar hak etti.

Ancak bunca filmde rol alan oyuncunun ismi o kadar uzundu ki afişlere sığması pek de mümkün değildi. Bu yüzden de Margaret Mary Emily Anne Hyra yerine Meg Ryan olarak sinema dünyasında yerini aldı.

JAMIE FOXX

Oscar ödüllü oyuncu özellikle Ray ile kariyerinde bir parlama yakaladı.

Ünlü oyuncu film afişlerinde Jamie Foxx isminin çok daha iyi duracağını düşünmüş olsa gerek ki gerçek adı Eric Marlon Bishop'tan vazgeçebilmiş.

OLIVIA WILDE

Olivia Wilde, House'da Dr. Gregory House'un asistanı rolünde yer alırken kariyerinde sıçramalar yakalayarak yazarlık ve yönetmenlik gibi alanlara da geçti ve Dert Etme Sevgilim (Don't Worry Darling) filmi ile dikkatleri çekti. 

Gerçek adı Olivia Cockburn olan oyuncu da kariyerinin en başında çok daha kolay ve karizmatik bir isim seçmeyi tercih etmiş.