İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na yeniden aday gösterilmeyen Tunç Soyer’e Avrupa sahip çıktı. 46 ülkenin oylarıyla 25 Ekim 2023’te Avrupa Konseyi Bölgeler Meclisi Başkanlığı’na seçilen Soyer’in belediye başkanlığıyla birlikte bu görevi de sona erecek. Avrupa Konseyi Kongresi Sosyalist Grubu Başkanı ve Türkiye’de Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’nın uygulanmasının izlenmesi için görev alan yerel demokrasi raportörü Prof. Dr. Vladimir Prebilic bu nedenle CHP Genel Başkan Özgür Özel’e bir mektup gönderdi. Soyer’in aday gösterilmemesinin büyük bir kayıp olacağını savunan Başkan şunları yazdı:

‘KARMAŞIK YAPIYI ANLIYORUZ’

“İnsan hakları ve temel özgürlüklerin korunması ve hukukun üstünlüğünün uygulanması için gerekli tüm önlemlerin hayata geçirilmesi konusunda demokratik standartlar ile Avrupa normlarını yılmadan gerçekleştirmeye çalışan kişilerin, ülkelerini ileriye taşıdıklarından dolayı desteklenmesi gerektiğine inanıyorum. Belirli Avrupa standartları doğrultusunda yüksek bir demokrasi düzeyine ulaşmak uzun zaman alabilir. Türkiye’de bu yönde büyük bir çaba sarf eden gerçek bir muhalefetin varlığı umut verici olmaktan da ötedir. Soyer’in birçok siyasi vasfına ek olarak Avrupa Konseyi Kongresi’ndeki en önemli ikinci siyasi göreve atanmasında işte tam da bu yüzden ısrarcı oldum. Soyer’in Kongre’nin özellikle iç siyasi liderliğinin sağlam bir üyesi olduğunu vurgulamak gerektiğini düşünüyorum. Kendisi aynı zamanda Avrupa Konseyi Kongresi’nin Başkan Yardımcısıdır. Çalışmaları, Türkiye’de yerel demokrasinin işleyişinin karmaşık yapısını daha iyi anlamamıza yardımcı olması açısından vazgeçilmezdir.

‘KONUMUNA DİKKAT ÇEKİYORUM’

Türkiye’deki yerel seçimlerden dışlanmasına yönelik olası bir karar, sadece Kongre’nin siyasi liderliğindeki seçkin bir figürün kaybı anlamına gelmeyecek, aynı zamanda bu uluslararası siyasi mecliste gurur ve bağlılıkla temsil ettiği Türkiye için de paha biçilemez bir kayıp olacaktır. Aday belirlemede karar mekanizmasının farkında olmakla beraber, yine de Soyer’in özel mevkiine, Kongre’deki yüksek konumuna, ülkesini sıkı sıkıya bağlı olduğu ve üzerinde birlikte çalıştığımız değerlere doğru yönlendirmeye olan adanmış bağlılığına dikkatinizi çekmeyi bir görev
bilirim.”