Bir turizm firmasında satış temsilcisi olarak çalışan Alper Sancaktar 2009'da bir süre Meksika'da kaldı. Burada karavan üretim işinde çalışan Sancaktar, o yıl Meksika uyruklu Yeni Antonia Rodriguez Gallegos ile tanıştı. 2013 yılında ilk çocukları Larissa (11) dünyaya geldi. Çift 2015'te Kuşadası'nda evlenip buraya yerleşti. Çiftin şu an 5 yaşında olan Kuzey adını verdikleri bir çocukları daha oldu.

İddiaya göre Gallegos, eşi Sancaktar'a çocuklarıyla birlikte Meksika'ya tatile gitmek istediğini söyledi. Alper Sancaktar, eşine 8-30 Ocak tarihleri için gidiş-dönüş uçak bileti aldı. Ancak Gallegos geri dönmedi. Eşi Sancaktar'ı arayan Gallegos, artık dönmeyeceğini belirtti. Bunun üzerine Sancaktar, avukatı aracılığıyla çocukların iadesi için konuyu yargıya taşıdı.

"GÜVENMESEYDİM ÇOCUKLARIMLA GÖNDERMEZDİM"

Alper Sancaktar yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:

"Çocuklarım hem Türk hem Meksika vatandaşı. Gayet düzgün, mutlu bir evliliğimiz vardı. Eşim memleketini, annesini çok özlediğini söyleyince gidiş-dönüş bilet aldım. Havaalanından uğurladım. Yanlarına bir miktar döviz ve kredi kartımı da verdim. Meksika'ya varana kadar irtibata geçtik. Meksika'ya varınca da her gün eşim ve çocuklarımla görüntülü ve sesli görüştüm. 21 Ocak'ta bir anda bana Türkiye'ye geri dönmeyeceğini söyledi. Gerekçe sunmadı. Beni her yerden engelledi. Ben eşimi sevmeseydim ve güvenmeseydim 2 çocuğumla Meksika'ya göndermezdim. Hiçbir problemimiz olmadığı için aklıma böyle bir şey yapacağı gelmedi."

"Hiçbir şekilde seslerini duyamıyorum. Hayatımda çocuklarımdan 3 gün bile ayrı kalmadım. İyi bir babayım. Çocuklarıma çok düşkünüm, onlar da bana düşkün. Onlar için gece gündüz çalışıyorum. Eşimle hiçbir problemim olmadı. Çocuklarımı çok özledim. Endişe ediyorum. Pandemi döneminde turizm sektörü olumsuz etkilendiği için çocuklarımın geleceğini düşünerek o dönemde dolmuş şoförlüğü yapmıştım. Pandemide bile çocuğumu özel okuldan almadım. 'En iyi şartlarda okutacağım' dedim. Eşimin de bir dediğini iki etmedim. Havalimanından sarmaş dolaş ayrıldık. Öpüştük, gönderdim. Ne kavgamız var, ne de gürültümüz. Çocuklarım olmadan yaşayamam. Onlar benim her şeyim, hayatım."

"NE İSTERSEN YAPMAYA HAZIRIM"

Eşine de seslenen Sancaktar, "Telefonları açabilirsin, konuşabiliriz. Ne istersen yapmaya hazırım. Bir sıkıntı varsa konuşuruz. Bir derdin varsa bir ortak karar alırız ama lütfen geri dön. Çocuklarımızın geleceğini elinden alma. Burada güzel bir gelecekleri var. Yaşadığınız yer tehlikeli. Amerika sınırındaki Chihuahua kenti. Uyuşturucu kartellerin bulunduğu bir yer. Çocukların geleceğini elinden alma. Gel ülkemize. O çocuklar burada doğdu, burada büyüdü, burada hayatları var. Arkadaşları, ailesi hepsi burada. Lütfen sesimi duy ve çocuklarımı geri getir" ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili şikayette bulunduklarını belirten Alper Sancaktar'ın avukatı da şöyle konuştu:

"Çocuklar Kuşadası'nda okula gidiyor. Anneleri tarafından kanuna aykırı bir şekilde Meksika'ya tatil amaçlı götürüldükten sonra orada alıkonulmuşturlar. Kuşadası Cumhuriyet Başsavcılığı'nda şikayetimizi yaptık. Hukuki süreci de sonuna kadar da takip edeceğiz. Temennimiz, Meksika mahkemelerinin kanuna aykırı bu eyleme karşı hızlı ve adaletli bir karar vermesi yönündedir. Örneğin İngiltere, Güney Afrika, Kanada'da verilen mahkeme kararlarına ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin örnek kararlarına baktığımız zaman, bizim olayımızdaki gibi bir olay gerçekleştiği takdirde, çocuğun derhal iadesinin yapıldığını görmekteyiz. Umuyoruz ki bir an önce çocuklarımızın, Türkiye'ye güvenli bir şekilde iadesi sağlanacaktır."