Asgari ücrete yıl ortasında zam yapılmasına karşı çıkan Merkez Bankası’nın (TCMB) tasarruf uygulamalarının başladığı bir dönemde kendi personeline 40 asgari ücretin üzerinde performans ödülü vermesi tepkiyle karşılandı.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, “Merkez Bankası çalışanlarının aldıkları performans ödüllerinde gözümüz yok. Dar gelirli bu haldeyken, bu ülkede en adil davranması gereken kurumların başında gelen Merkez Bankası da yaptığına dikkat edecek. Bu yapılan adil mi şimdi?” diye tepki gösterdi.

TCMB DİKKAT ETMELİ

Enflasyon hedeflerini tutturamadığı gibi, iktidarın yanlış ekonomi politikaları yüzünden 2023 yılını 818.2 milyar liralık rekor zararla kapatan Merkez Bankası, geçtiğimiz günlerde çalışanlarına 2 maaşı aşan tutarlarda ‘performans tazminatı’ dağıttı. Merkez Bankası’nın asgari ücrete ara zam yapılmasına karşı çıktığı, enflasyonu düşürebilmek için genel olarak ücretlerde ilave artış olmaması yönünde iktidara sürekli mesaj verdiği bir dönemde kendi personeline ‘gizli zam’ niteliğinde performans ödülü dağıtmasını tepkiyle karşılayan Atalay, “Merkez Bankası üstlendiği sorumluluğun gereği olarak bu ülkede adil olması gereken kurumların başında geliyor. Adil olması gereken kurumlar yaptıklarına daha fazla dikkat edecek. Asgari ücretlinin, emeklinin, işçinin, memurun durumu ortadayken Merkez Bankası’nın bu yaptığına adil d

(Türk-İş Başkanı Ergün Atalay)

emek de doğru demek de mümkün değil” dedi. “Merkez Bankası çalışanlarının aldıklarında gözümüz yok. Helali hoş olsun” diyen Atalay, “Ancak dar gelirlinin hali ortada. Bu asgari ücretle, bu emekli aylıklarıyla bu dar gelirli insanlarımızın hayatını sürdürmesi mümkün değil. Hal böyleyken Merkez Bankası da ne yaptığına dikkat edecek” diye konuştu.

BUNUN ADI GİZLİ ZAM

Kamuda tasarruf tedbirlerinin başladığı, personel servislerinin kaldırılması yönünde kararların alındığı bir dönemde Merkez Bankası’nın performans ödülü dağıtmasına işçi ve emeklilerden de büyük tepki geldi. Performans tazminatı haberini SÖZCÜ’den okuyan emekliler, “Bizler 10 bin lirayla ay sonunu dahi getiremezken Merkez Bankası çalışanlarına milyonları bulan tutarda para dağıtılmasını kabul edemiyoruz” dedi. Asgari ücretli çalışanlar da “Merkez Bankası asgari ücrete yıl ortasında ara zam yapılmasına karşı çıkarken kendi personeline 2’şer maaşı aşan tutarlarda tazminat ödeyip gizli zam yapmış oldu” ifadesini kullandı.