Türkiye ile ABD arasında F-16 konusunda olumlu adımlar atılırken İngiliz haber ajansı Reuters'a konuşan üst düzey yetkililer dikkat çekici iddialarda bulundu... 

Ajansa konuşan ve ismini açıklamak istemeyen Savunma Bakanlığı'ndan yetkililer Türkiye'nin halen 40 adet Eurofighter Typhoon savaş jeti satın almakla ilgilendiğini söyledi. Türk savunma bakanlığı yetkilisi, Kongre'nin F-16 satışını engellemesini beklememekle birlikte, Türkiye'nin halen Eurofighter Typhoon jetlerini satın almak istediğini söyledi.

KASIM AYINDA ALMANYA KARŞI ÇIKMIŞTI

Kasım ayında Türkiye, Typhoon satın almak için İngiltere ve İspanya ile görüştüğünü açıklamış ancak Almanya bu fikre karşı çıkmıştı.

O dönemde bir Türk savunma bakanlığı kaynağı, Ankara'nın ABD'den ilk olarak Ekim 2021'de yaptığı F-16 jetleri talebinin işe yaramayabileceğini fark etmesinin ardından görüşmelerin başladığını söylemişti.

Geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Joe Biden'ın yönetimi, Ankara'nın İsveç'in NATO üyeliğinin onaylanmasını tamamlamasından bir gün sonra, Türkiye'ye 40 Lockheed Martin LMT.N F-16 ve yaklaşık 80 modernizasyon kiti satışına devam etme niyetini Kongre'ye resmen bildirmişti. 

Reuters'a konuşan Türk yetkili, "Hâlâ ilgileniyoruz, konsorsiyum üyesi Almanya'nın bu konudaki olumlu yaklaşımını bekliyoruz" ifadesini kullandı.

Eurofighter Typhoon jetleri, Airbus AIR.PA, BAE Systems BAES.L ve Leonardo LDOF.MI tarafından temsil edilen Almanya, İngiltere, İtalya ve İspanya'dan oluşan bir konsorsiyum tarafından üretiliyor.

Hava kuvvetlerini yenilemek isteyen Türkiye de BAE ile işbirliği içinde kendi milli savaş uçağı KAAN'ı geliştiriyor.