Türkiye Boks Federasyonu, Eyüp Gözgeç başkanlığında, Paris 2024 Olimpiyatları öncesi Avrupa Şampiyonası'nda büyük bir başarıya imza attı. Sırbistan'ın Belgrad kentinde düzenlenen şampiyonada Türk milli sporcular, 3 altın ve 2 bronz madalya kazanarak önemli bir başarı elde ettiler.

Erkekler 51 kilo kategorisinde yarışan Samet Gümüş, ilk kez katıldığı büyükler kategorisindeki Avrupa Şampiyonası'ndan altın madalya ile ayrıldı. 22 yaşındaki Gümüş, bu zaferle Türkiye'ye 13 yıl aradan sonra erkeklerde Avrupa şampiyonluğunu getirdi. 2011 yılında Ankara'da düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda Fatih Keleş altın, Adem Kılıççı ise gümüş madalya kazanmıştı.

BUSENAZ SÜRMENELİ İLK KEZ

Kadınlar 66 kilo kategorisinde mücadele eden Busenaz Sürmeneli, kariyerindeki ilk Avrupa şampiyonluğunu elde etti. Daha önce Olimpiyatlar, dünya, Akdeniz Oyunları ve Avrupa Oyunları'nda şampiyonluklar yaşayan 25 yaşındaki Sürmeneli, Avrupa şampiyonasında finalde ilk kez mücadele etti ve altın madalya kazanarak kariyerindeki eksik parçayı tamamladı.

BUSE NAZ ÇAKIROĞLU ÜST ÜSTE 3. KEZ!

Buse Naz Çakıroğlu, kadınlar 52 kilo kategorisinde yarışarak üst üste üçüncü kez Avrupa şampiyonu oldu. 27 yaşındaki Çakıroğlu, daha önce bir dünya şampiyonluğu, bir Olimpiyat gümüş madalyası ve iki Avrupa Oyunları şampiyonluğu kazanmıştı. 2019 ve 2022 yıllarının ardından tekrar Avrupa şampiyonu olan Çakıroğlu, başarılarını bir adım daha ileri taşıdı.

Genç sporcular Büşra Işıldar ve Tuğrulhan Erdemir de Avrupa büyükler kategorisinde ilk madalyalarını kazandı. Kadınlar 75 kilo kategorisinde yarışan 22 yaşındaki Büşra ve erkekler 71 kilo kategorisinde mücadele eden 25 yaşındaki Tuğrulhan, şampiyonada bronz madalya elde ederek kariyerlerinde yeni bir sayfa açtılar.