Elazığ Turizm Kültür ve Tanıtma Derneği (ETUDER) tarafından Harput Mahallesi'ne kazandırılan Kahve Fincanı Müzesi, açılışının yapıldığı 29 Ekim 2023'ten bu yana ziyaretçilerden büyük ilgi gördü. 

Müzenin açılışında Cumhuriyet'in 100. yılına atfen 2023 fincan sergilendi. Teşhir edilen fincan sayısı zamanla 5 bine ulaştı. 

Ayrıca, "Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır" sözüne uygun olarak, bağışçıların bakır levhalara yazılan isimleri fincanlara iliştiriliyor. 

Kahve fincanlarının bulunduğu müzeyi ziyaret edenlerin sayısı 4 ayda 20 bine ulaştı. 

"DÜNYADA BÖYLE BİR MÜZENİN OLMADIĞINI GÖRDÜK"

"Cumhuriyet'in 100. yılında 2023 fincan" hedefiyle bu yola çıktıklarını belirten ETUDER Başkanı Ahmet Bulut, "Fincan sayısı 5 bini buldu. Bu fincanların çoğu tarihi eser sayabileceğimiz en az 100 ile 150 yıllık. Hatta 300 yıllık bir fincanımız da var. Türkiye'de kahve fincanı adına açılmış tek müze. Hatta dünya çapında da bir araştırma yaptık ve böyle bir müzenin olmadığını gördük" dedi. 

Kış ayı olmasına rağmen günde 30-40 fincan getirilip müzeye bağışlandığını belirten Bulut, "Fincan getirenlerin isimlerini bakır levhalara yazıyor ve fincana iliştiriyoruz. Buranın bir anlamda da 'hatır müzesi' olmasını istiyoruz. İnsanlar buraya 50 yıl sonra geldiklerinde hem fincanlarını hem isimlerini görsünler istiyoruz" ifadelerini kullandı. 

Müzede çok değerli fincanların olduğunu, getirilen fincanları kategorize etmek için bir uzman da davet ettiklerini dile getiren Bulut, ilerleyen süreçte üretildiği yıllara göre fincanların dizayn edileceğini aktardı.

"GUINNESS REKORLAR KİTABI'NA GİRMEYİ HEDEFLİYORUZ"

Bulut, şunları kaydetti: "Hediye olarak gelen fincanlardan biri antikacı arkadaşımıza ait ve 150 yıllık. Osmanlı sarayına İngiltere'den gönderilen bir fincanımız var. Bunların yanı sıra en kıymetlisi Cumhuriyet'imizin kurucusu Ulu Önder Atatürk'ün 17 Kasım 1937'de Elazığ ziyaretleri sırasında kendisine kahve ikram edilen fincan."

"Müzemiz çok büyük ilgi gördü. 4 ayda 20 bin insana bu müzeyi gezdirebildik. Kültür turlarına katılan ziyaretçiler de gelmeye başladı. Guinness Rekorlar Kitabı'na da girmeyi hedefliyoruz. Şu an müracaat aşamasındayız. Dünyanın tek Kahve Fincanı Müzesi olarak literatüre girmeye de çalışacağız."