Türkiye'de geçen hafta yaşanan maden faciasından günler sonra Güney Amerika ülkesi  Venezuela'da korkunç bir olay yaşandı...

Venezuela'nın Bolivar eyaletindeki yasa dışı altın madeninin çökmesi sonucu ilk belirlemelere göre 30 kişi öldü, 100'den fazla kişi toprak altında kaldı.

Yetkililer, eyalete bağlı Angostura kasabasında, yasa dışı işletilen altın madeninde çökme meydana geldiğini bildirdi.

Bolivar eyaleti Vatandaş Güvenliği Sekreteri Edgar Colina Reyes, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bağımsız bir komisyonunun bölgeye hareket ettiğini ve olaya ilişkin kapsamlı soruşturma başlatıldığını duyurdu. 

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde maden işçilerinin arkadaşlarını elleriyle ve küreklerle toprak altından kurtarmaya çalıştığı görüldü. Bölgenin tekne ile bir saatlik uzakta olduğu da belirtilirken helikopterle kasabaya arama kurtarma ekipleri sevk edildi. 

Batı medyası son yıllarda Venezuela hükümetinin altın madenlerine önem verdiğini ve bu sayede ABD yaptırımlarından kaçmaya çalıştığını aktarırken yerel medya Bulla Loca madeninin geçen yıl açıldığını ve bazı suç örgütleri tarafından yönetildiğini aktardı.  

Madencilerin yakınları da maden yakınlarındaki La Paragua'da toplandı. Öfkeli kalabalık, "Burada bekliyoruz ve hükümet buraya helikopter, uçak ya da başka bir şey göndermiyor. Bazı ölülerin olduğu ve yaralıların olduğu söyleniyor. Neden bize destek vermiyorlar, neredeler" dedi. 

HEYELAN TETİKLEDİ

Venezuela basınında çıkan haberlerde çökmenin heyelandan kaynaklandığı ve toprak altında tam olarak kaç kişinin kaldığının bilinmediği ifade edildi.

Brezilya sınırındaki Bolivar eyaleti altın, elmas, demir, boksit ve koltan rezervlerinin zengin olmasıyla tanınıyor.