Sudan ordusu ile Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında Sudan'ın orta kesimindeki El-Cezire eyaletinin Vad Medeni kentinde şiddetli çatışmalar yaşanırken Türkiye ve Mısır'dan açıklamalar geldi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli, Sözcü Keçeli, X sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda, "Sudan'da güvenlik durumunun kötüye gittiği üzüntüyle görülmektedir. Vatandaşlarımızın çok zorunlu haller dışında Sudan’a seyahat etmekten kaçınmalarını tavsiye ediyoruz" ifadesini kullandı.

Sudan'da bulunan Türk vatandaşlarının Dışişleri Bakanlığı ve Türkiye'nin Hartum Büyükelçiliğince yapılabilecek ek uyarı ve duyuruları takip etmeyi sürdürmeleri ve şahsi güvenlikleri bakımından gerekli tedbirleri almalarının önem taşıdığını kaydeden Keçeli, Port Sudan'da faaliyet gösteren Türkiye misyonlarının bilgilerini de paylaştı.

MISIR DA UYARI YAPTI: TERK EDİN

Mısır Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında Vad Medeni kentinde çatışmaların arasında kalan 18 Mısırlı öğrenci ile ailelerinin tahliye edildiği belirtildi.

Öğrencilerin kentten, Port Sudan'daki Mısır Konsolosluğuna oradan da Mısır'a tahliye edilmeleri aşamasında Sudan makamlarıyla koordinasyon kurulduğu kaydedildi.

Açıklamada, çatışma yaşanmayanlar dahil olmak üzere Sudan'ın tüm eyaletlerindeki Mısır vatandaşlarına derhal ülkeyi terk etme ve hiçbir şart altında bu ülkeye seyahat etmeme çağrısı yapıldı.

Mısır Dışişleri Bakanlığı, Sudan'daki Mısırlıların sayısıyla ilgili bilgi paylaşmadı.

HDK, 9. ayına giren iç savaşın başından bu yana ilk kez Sudan'ın tahıl ambarı Cezire eyaletinin merkez kenti ve ülkenin dört bir tarafına erişim imkanı tanıyan stratejik konumdaki Vad Medeni'ye saldırmıştı.