Dünya gıda fiyatları haziran ayında bitkisel yağ, şeker ve süt ürünleri endekslerindeki artışların tahıl fiyatlarındaki düşüşle dengelenmesiyle aylık bazda değişim göstermedi.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından derlenen, tahıllar, yağlı tohumlar, süt ürünleri, et ve şeker fiyatlarındaki aylık değişimleri izleyen dünya gıda fiyatları endeksi haziranda değişmedi.  Endeks mayıs ayındaki revize seviye olan 120,6'da sabit kaldı.

Mayıs gıda fiyatları endeksi daha önce 120.4 olarak açıklanmıştı.

Haziran ayındaki dünya gıda fiyatları endeksi bir yıl önceki seviyenin yüzde 2,5 altında bulunurken Mart 2022'de kaydettiği tarihi zirvenin ise yüzde 24,8 altında bulunuyor.

Türkiye'deki gıda fiyatları ise küresel eğilimin aksine hareket etmeye devam ediyor.

Dünya gıda fiyatları endeksi haziranda sabit kalırken Türkiye'de gıda enflasyonu haziranda aylık yüzde 1,90,  bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 70,40 olarak gerçekleşti.

Türk-İş'in Ankara'daki gıda fiyatları referans alarak hazırladığı açlık ve yoksulluk raporundaki verilere göre ise mutfak enflasyonu aylık yüzde 0,05,  yıllık ortalama yüzde 82,02 olarak hesaplandı.

TAHIL, ŞEKER, ET, YAĞ VE SÜT FİYATLARI

FAO Hububat Fiyat Endeksi haziranda aylık yüzde 3 geriledi. Buna karşılık FAO Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi aylık yüzde 3,1 yükseldi. 

FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi yüzde 1,2 arttı.  FAO Et Fiyat Endeksi ise haziranda değişim göstermedi.

FAO Şeker Fiyat Endeksi ise büyük ölçüde Brezilya ve Hindistan'daki olumsuz hava koşulları ve muson yağmurlarının üretim üzerindeki olası etkisine ilişkin endişeler nedeniyle aylık 1,9 arttı.