Türkiye ve Irak'ın en üst düzey güvenlik yetkililerinin katılacağı bugünkü görüşmede terörle mücadelede "ortak bir anlayış" geliştirilmesi ele alınacak.

Savunma Bakanı Yaşar Güler, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve MİT Başkanı İbrahim Kalın bugün Bağdat'ta Iraklı mevkidaşları ile görüşecekler.

İngiliz haber ajansı Reuters'a konuşan bir Savunma Bakanlığı kaynağı, görüşmenin Ankara'da Aralık ayında gerçekleştirilen toplantının ardından Irak ile yapılan ikinci güvenlik toplantısı olacağını söyledi. İsmini açıklamayan kaynak, "Bu görüşmelerde güvenlik ve askeri işbirliği konuları öncelikli olmak üzere terörle mücadelede ortak bir anlayış geliştirilmesi ele alınacaktır" dedi.

REUTERS, ERDOĞAN'IN SÖZLERİNİ HATIRLATTI

Kaynağın verdiği bilgiye göre toplantıda "terörle mücadelede ve hudut güvenliğinde görüş alışverişinde" bulunulacak ve ayrıca enerji gibi güvenlikten farklı konular da konuşulacak.

İngiliz haber ajansı Reuters, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın geçen hafta yaptığı bir konuşmada, "Irak sınırlarımızı güven altına alacak çemberi tamamlamak üzereyiz. Bu yazın Irak sınırlarımızla ilgili meseleyi kalıcı olarak çözüme kavuşturmuş olacağız" sözlerini hatırlatarak yeni bir sınır ötesi harekat yapılabileceğinin sinyalini verdiğini aktardı.

KORGENERAL TOKEL IRAKLI YETKİLİLERLE GÖRÜŞTÜ

Kaynak ayrıca 2'nci Ordu Komutanı Korgeneral Metin Tokel ve beraberindeki heyetin hafta sonunda Iraklı yerel yetkililer ile sınır güvenliği toplantısı gerçekleştirdiğini ifade ederek, toplantıda Türkiye sınır hattının güvenliği ve Irak vatandaşlarının güvenliğini artırmaya yönelik tedbirleri ele aldıklarını belirtti.