Türkiye karşıtı çıkışlarıyla sık sık gündeme gelen ABD'li Senatör Bob Menendez'in, hakkındaki rüşvet suçlaması çerçevesinde evinden çıkan altınlar konusunda sorumluluğu eşi Nadine (Arslanian) Menendez'e yüklemeyi planladığı bildirildi.

New York mahkemesine 22 Eylül'de sunulan iddianamede, Bob Menendez ve eşi Nadine'e rüşvet alma suçlamaları yöneltilmişti. Evindeki aramada bulunan altın külçeler ve gizli nakit paraların yanı sıra Menendez'in, özellikle Kongre'de yabancı ülkelere yapılacak askeri yardımlar üzerinde söz sahibi olan Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanlığı boyunca Mısır'a resmi yardımlardaki etkisi ve Mısır kökenli iş insanları ve firmalarla girdiği ilişkiler iddianamede dikkati çekmişti. 

Suçlamalar sonrasında Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanlığı görevinden ayrılmak zorunda kalan Menendez'in evinde bulunan külçe altınların 2013'teki hırsızlık vakasıyla bağlantılı çıkması da gündem olmuştu. 

Yeni ortaya çıkan mahkeme belgelerine göre, Menendez suçlamalarla ilgili olarak suçu eşi Nadine'e atmaya hazırlanıyor. Senatörün hukuk ekibinin hazırladığı savunmada, Menendez'in eşi Nadine'i, külçe altınlar ve nakit paralar konusunda kendisinden bilgi saklamakla suçlamayı planladığı ortaya çıktı. 

ABD basını, Menendez'in eşinin kendini yanıltması ve bilgi saklaması nedeniyle altınları kabul etmelerinin yasa dışı olmadığına inandığını söyleyeceğini ve kendi davasıyla eşininkinin ayrılmasını isteyeceğini aktardı.

TÜRKİYE'YE F-16 SATIŞINA KARŞI ÇIKIYORDU

Küba kökenli göçmen bir ailenin oğlu olan Menendez, ABD Kongresi'nde Türkiye karşıtlığı ve Rum ve Ermeni lobisine yakınlığıyla biliniyor.

ABD tarafından Türkiye'ye yapılacak F-16 satışına karşı çıkan isimlerin başında gelen Menendez, Türkiye'nin Akdeniz ve Ege'deki politikalarından rahatsızlığını da her fırsatta gündeme getiriyordu.