ABD Senatosu’nda Türkiye karşıtı söylemleriyle tanınan Senatör Bob Menendez, Mısır’ın ardından bu defa da Katar nedeniyle rüşvet suçlamasıyla karşı karşıya.

İddiaya göre, New Jersey Senatörü Robert Menendez, siyasi nüfuzunu ABD’deki bir emlak geliştiricisinin Katar hükümetiyle bağlantılı bir yatırım fonundan mali destek sağlaması için kullandı ve bunun karşılığında rüşvet aldı.

Federal savcılar 70 yaşındaki Menendez’i, New Jersey'in önde gelen geliştiricilerinden Fred Daibes'ten rüşvet almak suçladı.

İddianamede Menendez'in yatırım arayışındaki Daibes'i Katar kraliyet ailesinin bir üyesi ve Katar Yatırım Fonu'nun müdürüyle tanıştırdığı iddia ediliyor. İddianameye göre, Katar Yatırım Fonu bir yatırımı değerlendirirken Menendez, Katar hükümetini destekleyen çok sayıda basın açıklaması yaptı.

SAAT VE KÜLÇE ALTIN

İddianameye göre Ağustos 2021'de Menendez, Katar hükümetini övdüğü bir basın bültenini Daibes'e göndererek  "Onlara göndermek isteyebilirsiniz" dedi. Ertesi ay, Katar hükümetinin Manhattan'da düzenlediği özel bir etkinliğe katıldıktan sonra Daibes, Menendez'e 23 bin 990 dolar değerindeki lüks saatlerin fotoğraflarını göndererek "Bunlardan birine ne dersiniz?" diye sordu. İki gün sonra Menendez, Daibes'e, Katar'ı destekleyen Senato kararını takip eden bir web sitesinin bağlantısını mesaj attı.

Ocak 2022'de Menendez, potansiyel yatırımı tartışmak üzere Daibes ile Londra'da yapacağı görüşme öncesinde Katar Yatırım Fonu temsilcisine "Arkadaşımın ayın 15'inde sizi ziyaret edeceğini öğrendim. Bu görüşmenin her ikinize de karşılıklı yarar sağlayan bir anlaşmayla sonuçlanacağını umuyorum" diye mesaj attı.

Mayıs 2022'de senatörün talebi üzerine Katarlı yetkili, Nadine Menendez'in yakın akrabasına Formula 1 Grand Prix'si için bilet sağladı. Aynı ay, senatör Daibes ile iki Katarlı yetkili arasındaki toplantının ardından Katar Yatırım Fonu, Daibes'in şirketiyle bir konut projesinden ortak olmak için niyet mektubu imzaladı. İddianameye göre, Daibes daha sonra Menendez'e bir külçe altın verirken, geçtiğimiz yıl Katar Yatırım Fonu Daibes'in projelerine on milyonlarca dolarlık yatırım yaptı. 

DAHA ÖNCE DE SUÇLANMIŞTI

Bob Menendez'e 22 Eylül 2023’te New York Güney Bölge Federal Mahkemesine sunulan 39 sayfalık iddianamede, eşi Nadine (Arslanian) Menendez ile rüşvet alma suçlamaları yöneltilmişti. Menendez'in "Mısır hükümetine, ABD devletine ait hassas bilgiler sağladığı ve gizlice yardım eden başka adımlar attığı" ifade edilmişti.

EVİNDEN KÜLÇE ALTINLAR ÇIKMIŞTI

Evindeki aramada bulunan altın külçeler ve gizli nakit paraların yanı sıra Menendez'in, özellikle Kongre'de yabancı ülkelere yapılacak askeri yardımlar üzerinde söz sahibi olan Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanlığı boyunca Mısır'a resmi yardımlardaki etkisi ile New Jersey'deki Mısır kökenli iş insanları ve firmalarla girdiği ilişkiler, iddianamede dikkati çekmişti.

TÜRKİYE KARŞITI BİR İSİM

Suçlamaların ertesi gününde Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanlığı görevinden ayrılmak zorunda kalan Menendez, partisinden ve kamuoyundan gelen baskılara direnerek Kongre'deki koltuğundan istifa etmeyeceğini belirtmişti.

Küba kökenli göçmen bir ailenin oğlu olan Menendez, ABD Kongresinde Türkiye karşıtlığı, Rum ve Ermeni lobisine yakınlığıyla biliniyor.

Menendez, ABD tarafından Türkiye'ye yapılacak F-16 satışına karşı çıkanların başında gelirken, Türkiye'nin Akdeniz ve Ege'deki politikalarından rahatsızlığını da her fırsatta gündeme getiriyordu.