Hollanda Başbakanı Mark Rutte'nin NATO'nun bir sonraki Genel Sekreteri olması dün rakibinin yarıştan çekilmesinin ardından kesinlik kazandı.

Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, NATO Genel Sekreterliği adaylığından çekildiğini ve Rutte'yi destekleyeceğini açıkladı. Böylece tek aday kalan olarak kalan Rutte'nin 1 Ekim 2024’te NATO Genel Sekreteri olarak göreve başlaması bekleniyor.

Hollanda Başbakanı Nisan ayında İstanbul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelmiş, bunun ardından Ankara desteğini açıklamıştı.


SİYASETİ BIRAKACAĞINI AÇIKLAMIŞTI

Hollanda'da koalisyon hükümetinin çökmesi üzerine 7 Temmuz 2023'te istifa eden ve yeni hükümet kurulana kadar başbakanlık görevini sürdürüp ardından aktif siyaseti bırakacağını açıklayan Rutte, Ukrayna savaşının şiddetlendiği ve NATO üyeleri arasında gerilimlerin arttığı zorlu bir dönemde askeri ittifakın başında olacak.

Stoltenberg'in görevinin bir dönem daha uzatılmayacağının kesinleşmesinin ardından Rutte, NATO Genel Sekreterliği adaylığını açıklamıştı. Türkiye dahil birçok ülkenin desteğini kazansa da Macaristan, Slovakya ve Romanya, Rutte'nin adaylığını desteklemiyordu. 

Bu konudaki resmi karar, 9-11 Temmuz'da Washington'da yapılacak NATO zirvesinde açıklanacak. Rutte göreve başladıktan sonra en az dört yıl süreyle görev yapacak.