Ticaret Bakanlığı nisan ayı dış ticaret verilerini açıkladı. Verilerde merakla beklenen İsrail verisi de yer aldı.

Türkiye'nin İsrail'e ihracatı, nisan ayında 315 milyon dolar oldu. Mart ayında bu rakam 437 milyon dolar olmuştu.

İsrail, nisan ayında Türkiye'nin en fazla ihracat yaptığı 16. ülke olarak kayıtlara geçti.

Ticaret Bakanlığı, İsrail'in Gazze'deki soykırım operasyonunun 186. günü olan 9 Nisan 2024 tarihinde İsrail'e ihracat kısıtlaması getirdiğini açıklamıştı.

"İsrail, Gazze'de derhal ateşkes ilan edene ve yeterli miktarda, kesintisiz yardıma izin verinceye kadar belirlenen kısıtlamalar yürürlükte kalacaktır" denilen resmi açıklamada, 54 ürün grubundaki 1019 ürünün 9 Nisan 2024 itibarıyla gümrüklerde ihracat tescil işleminin yapılmadığı belirtilmişti.

DÜN TAMAMEN DURDURULDU

Ticaret Bakanlığı dün "devlet düzeyinde alınan tedbirlerin ikinci aşamasına geçildiğini, İsrail'le ilgili ihracat ve ithalat işlemlerinin tüm ürünleri kapsayacak şekilde durdurulduğunu" bildirmişti.

Açıklamada şu ifadeler yer almıştı:

"İsrail'in sebep olduğu katliam, insani felaket ve fiziki yıkım devam etmiş, İsrail hükümeti uluslararası ateşkes çabalarını karşılıksız bırakmış ve insani yardımları engellemiştir. Türkiye, bunun üzerine 9 Nisan 2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, 54 ürün grubunun İsrail'e ihracatını kısıtlamıştır. Alınan bu kararda, İsrail Gazze'de derhal ateşkes ilan edene ve yeterli miktarda ve kesintisiz insani yardım akışına izin verinceye kadar kısıtlama tedbirlerinin yürürlükte kalacağı vurgulanmıştır. Buna rağmen, İsrail hükümetinin saldırgan tutumunu sürdürdüğü, Filistin'deki insani trajedinin kötüleştiği müşahede edilmektedir. Bu itibarla, devlet düzeyinde alınan tedbirlerin ikinci aşamasına geçilmiş, İsrail'le ilgili ihracat ve ithalat işlemleri tüm ürünleri kapsayacak şekilde durdurulmuştur. İsrail hükümeti, Gazze'ye kesintisiz ve yeterli miktarda insani yardım akışına izin verinceye kadar Türkiye söz konusu yeni tedbirleri kesin ve kararlı bir şekilde uygulayacaktır."