Buğdayın Chicago ve Paris borsasında işlem gören vadeli kontratları, Türkiye'nin buğday ithalatını durduracağı haberinin talebe dair beklentileri düşürmesiyle son bir ayın en düşük seviyesine geriledi.

Öte yandan, Mısır ve soya fasulyesi vadeli işlem kontratları, Brezilya'da vergi indirimlerine yönelik kuralların sıkılaştırıldığı haberinin ABD'nin ihracatını destekleyebileceği beklentileriyle bir önceki seansta toparlandıktan sonra bugün düştü.

Chicago borsasında en yüksek işlem hacmine sahip olan buğday vadeli kontratları kile başına 6,25 dolar (ton başına 229,6) dolar ile 6 Mayıs'tan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra yüzde 2.1 düşüşle 6,26 dolar/bushel yani (230 dolar/ton) seviyesinde işlem gördü. Buğday vadeli kontratları art arda sekizinci günde de düşüş kaydetmeye hazırlanıyor.

Paris merkezli Euronext borsasında işlem gören eylül teslimatlı buğday kontratı açılışta yüzde 4,1 düşüşle 8 Mayıs'tan bu yana en düşük seviye olan 241 Euro'ya geriledi.

TARIM BAKANLIĞI'NDAN İTHALAT KISITLAMASI

Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı'nın dün gece yaptığı açıklamaya göre yerli üreticileri korumak için buğday ithalatı 21 Haziran ile 15 Ekim arasında durduruldu.

Açıklamada hasat döneminde artan arzın fiyatta yarattığı düşüşleri önlemek ve ihracatın yurt içi üretimden karşılanması için bazı dış ticaret tedbirlerinin alındığı da belirtildi.

Avrupalı bir ticaret kaynağı, "Bu durum, satış döneminin ilk kısmında büyük bir ithalatçının (Türkiye) piyasadan çıkmasına neden olacak" dedi.

Başta Rus buğdayı olmak üzere Karadeniz buğdayı için önemli bir müşteri olan Türkiye'den talep olmaması diğer ihracat pazarlarında rekabeti artırabilir.