Türkiye, EURO 2024 F Grubu son maçında Çekya'yı yenerek Son 16 Turu'na kaldı. Turnuvanın en genç iki takımının mücadelesi istediğimiz sonuçla sona erdi ve Türkiye, gruptan 2. olarak çıktı.

Evet şimdi kutlama zamanı ama bir sonraki maç için fazla zamanımız da yok. Şimdi rakip Avusturya... Avusturya maçında artık ilk üç maçta yaptığımız diziliş hatalarını yapma lüksümüz yok. Çünkü bu maçın artık telafisi yok. 

Çekya'nın 20. dakikada 10 kişi kalması, Milli Takım'ın avantajı gibi görünse de, Vincenzo Montella'nın Barış Alper Yılmaz'dan forvet yaratma inadı nedeniyle beklenen etkiyi yaratamadık. Rakibe tehlikeli pozisyonlar verdik. Net fırsat yaratmakta zorlandı. 

Barış Alper Yılmaz'ın sürekli sağ kanada kayarak, ne kadar etkili olduğunu bir kez daha gösterdiği Çekya maçı sonrası Montella umarım Avusturya maçında bu inadından vazgeçer. Cenk Tosun'u kondisyon sıkıntısı nedeniyle düşünmüyorsa bile Montella'nın sahte forvet olarak Yusuf Yazıcı'yı kullanması çözüm olabilir.

Ancak stoperler arasında kaybolan, sağ kanada her kaydığında hızı ve fizik gücüyle rakip savunmalara zor anlar yaşatan Barış Alper Yılmaz, artık en iyi olduğu bölgede oynatılmalı. Çekya maçındaki ilk golde de bunu gösterdi. 

İkinci yarının başında oyuna bir forvet sokmasını beklediğimiz Montella, tercihini orta sahanın ortasında değişiklik yaparak kullandı. Çekya beraberliği yakaladı. Eksik olmasına rağmen baskı da kurdu. Cenk Tosun, oyuna girdikten attığı golle hazır olduğunu da gösterdi. 

Hakan Çalhanoğlu'nu İsmail Yüksek ve Salih Özcan ikilisiyle rahatlatarak doğruyu yapan Montella, Cenk Tosun'u ancak 75. dakikada hatırladı. Avusturya maçında Hakan Çalhanoğlu'nun cezalı olması nedeniyle Montella umarım, Barış Alper Yılmaz'ı sağda, Arda Güler'i de kaptanın yerine forvet arkasında oynatmayı akıl edebilir.