Yunanistan ile Türkiye arasında son aylarda gelişen olumlu gelişmeler üzerine Ege’deki 10 adada Türk turistlere verilmesi planlanan “Ekspres Vize”nin gecikmesi nedeniyle bugün Yunanistan meclisine soru önergesi verildi.

PASOK Değişim Hareketi'nin Onikiada Parlamentosu Üyesi Giorgos Nikitiadis, Ekspres Vize’nin geciktirilmesi nedeniyle “Türklere verilmesi gereken ekspres vize neden gecikti” diyerek soru önergesi verdi ve Dışişleri Bakanı Giorgos Gerapetritis'in yanıtlamasını istedi. Yunanistan’ın Ekspers Vize ile birlikte adalara 1,5 milyon Türk turist beklediği, bu nedenle adaların ekonomisine olumlu yansıması olacağı belirtildi.

Milletvekili Nikitiadis, "Yunanistan ile Türkiye arasındaki anlaşmanın uygulanmasına ilişkin zaman çizelgesi nedir, uygulamadaki gecikmenin nedenleri var mı? Anlaşmanın tüm uygulama parametreleri ve özellikle adalarımızın Schengen bölgesine giriş kapılarıyla ilgili olanlar incelendi mi? Hükümet liman ve havaalanı varışlarındaki ve ilgili kontrollerdeki keskin artışla nasıl başa çıkmayı planlıyor?" sorularını yöneltti.

'2 AYDA HİÇBİR ŞEY YAPILMADI'

Rodos Adası’nda yayın yapan Rodiaki Gazetesi'nin haberine göre, şu ana kadar hükümetin iki ay önce açıkladığı hiçbir şeyin hayata geçirilmediğini belirten PASOK üyesi Nikitiadis, konuyu Meclis'e taşıdı. Soru önergesi Dışişleri Bakanı Sayın Giorgos Gerapetritis'e yöneltildi ve bugün (29 Şubat'ta) iletildi.

Nikitiadis önergesinde "7 Aralık 2023 tarihinde Atina'da düzenlenen 5. Yunanistan-Türkiye Yüksek İşbirliği Konseyi ve Başbakan'ın, Doğu Ege'deki 10 adayı ziyaret etmek isteyen Türklere 7 günlük ekspres vize verileceği yönündeki açıklamasından iki ay sonra hâlâ bu yönde bir şey yapılmış değil. Mevcut vize gecikmeleri Türk vatandaşlarının gerekli belgeleri sunacağı Bakanlığın elektronik platformunun aktif hale getirilmemesinden kaynaklanıyor" denildi.

YUNANİSTAN 1,5 MİLYON TÜRK TURİST BEKLİYOR
 
Haberde ayrıca Rodos ve İstanköy'e Türk turistler için halihazırda 2 bin rezervasyon yapıldığı belirtilirken, Ekspres Vize’nin uygulamaya girmesi ile birlikte, 2024 yılında Türk turist sayısının 1,5 milyonu aşacağı tahmin ediliyor.

10 adadan yetkililer, artan yolcu sayısını karşılamak için Schengen bölgesine giriş kapısı olan liman ve havaalanı altyapısında yapılması gereken çalışmalarla ilgili endişelerini dile getiriyor. 

Soru önergesinde ayrıca kış aylarında adalar arasındaki Türk turist trafiği yerel pazarda ekonomiye nefes aldırdığı kaydedildi. Aynı zamanda giriş kapılarındaki kontrollerin dikey olarak çoğalacağı ve mevcut polis sayısının hiçbir şekilde yeterli olmayacağı için insan kaynağında ek ihtiyaçların karşılanması konusunda acilen önlem alınması gerektiğine dikkat çekildi.

Ekspres Vize’nin uygulamaya girmesi ile birlikte Türk turistler Limni, Midilli, Sakız, Sisam, Leros, Kalimnos, İstanköy, Rodos, Sömbeki ve Kasteloris adalarında kapıda vize alarak bir hafta tatil yapabilecekler.