Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Orhan Turan, Koç Üniversitesi TÜSİAD Ekonomik Araştırma Forumu, 2024 Yılında Türkiye Ekonomisi toplantısında konuştu.

TÜSİAD Başkanı Turan, "2024 yılında enflasyonun Merkez Bankası'nın da işaret ettiği gibi yılın ikinci yarısından itibaren düşüşe geçmesini bekliyoruz. Para politikasındaki sıkı duruşun etkin şekilde devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

Turan'ın konuşmasının satırbaşları şöyle oldu:

"Türkiye ekonomisi tüm dünya gibi fazlasıyla zorlu bir dönem geçirdi. Bizler bu dönemde tercih ettiğimiz politikalar nedeniyle dünyadan ve özellikle akran ülkelerden önemli ölçüde ayrıştık. Bu tercihler bizi enflasyon dinamiklerinin belirgin şekilde bozulduğu, yatırım yapmanın hayli zorlaştığı ve aşırı tüketerek büyüyen bir sonuca itti.

Bu süreç ihracatta ve yatırımlarda da önemli ivme kaybına neden oldu. 

Yeni ekonomi yönetimi, ekonomi politikalarında gözle görülür bir değişimi beraberinde getirdi. Para politikasında enflasyonla mücadele konusunda geleneksel ve dünya çapında kabul görmüş ekonomi politikalarına geri dönülmesi hem yerel hem de ulusal ölçekte olumlu bir hava oluşturdu. Ekonomide bugüne kadar biriktirdiğimiz riskler sonucunda doğan maliyetin giderilmesi için rasyonel poltika çerçevesini bütün disipliniyle sürdürmeye devam etmeliyiz. 

'PARA POLİTİKASI MALİYE POLİTİKASI İLE DESTEKLENMELİ'

Öte yandan çok iyi farkındayız ki enflasyon ile mücadelede para politikasının sosyal politikalar ve maliye politikasıyla desteklenmesi gerekiyor.

Normale dönmek için çaba sarf ettiğimiz bu süreç sadece enflasyonun düşürülmesi açısından değil, doğacak maliyetin toplumun üzerindeki olumsuz etkilerinin dengeli şekilde yönetilmesi açısından da son derece önemli.

'EKONOMİYİ SOĞUTMAMIZ GEREKİYOR'

Ekonomik istikrar ve öngörülebilirlik için atılan doğru adımların kararlılıkla ve istişare içerisinde devam etmesi büyük önem taşımakta. Para politikası başlığuında enflasyon ile mücadelede önemli adımlar atıldı. İş dünyası olarak son dönemde atılan bu adımların her ne kadar zorlu bir döneme işaret etse de gerekli olduğuna inanıyoruz. Ekonomiyi biraz daha soğutmamız gerekiyor, döviz rezervini biriktirme stratejimiz de devam etmeli.

2024 yılında enflasyonun Merkez Bankası'nın da işaret ettiği gibi yılın ikinci yarısından itibaren düşüşe geçmesini bekliyoruz.

Para politikasındaki sıkı duruşun etkin şekilde devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz. 

İHRACATTA HIZLI TOPARLANMA BEKLENMİYOR

Küresel ekonomik görünüm nedeniyle ihracatta önümüzdeki dönemde hızlı bir toparlanma şimdilik olası değil. Ama ithalat talebinin gerilemesi ile döviz ihtiyacı tarafında önemli bir sorun beklemiyoruz.

Mevcut görünüme ve beklentilere paralel olarak toparlanma sürecinin kararlılıkla devam etmesi halinde ekonomik büyümenin bir müddet gerileyeceğini öngörüyoruz. 

Ekonomide temel taşları yerine oturtmak ve bunu daha da ileriye taşımak için makroekonomik istikrar, öngörülebilirlik, hukuk devleti ve yapısal reformlar başlıkları üzerinde istişare etmeli ve hızla uygulamaya geçmeliyiz."

EKONOMİSTLER: SIKILAŞTIRMA YETERLİ DEĞİL

Toplantıda konuşan ekonomistler ise TCMB'nin sene sonunda enflasyon tahmini orta noktası olan yüzde 36'nın üst bandı olan yüzde 42'nin de üzerinde ortalama yüzde 50 seviyesinde gerçekleşmesini beklediklerini ifade ettiler.

TÜSİAD Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç ise, ekonomi politikalarında geçmiş döneme göre yapılanların olumlu olduğunu ancak yetersiz olduğuna dikkat çekerek, Mayıs sonrası dönemde yeniden geleneksel politikalara dönülse de bunların yeterli olmadığını kaydetti.

Altınsaç, enflasyonda Mayıs sonrasında bir düşüş olacağını ancak hâlâ devam eden güçlü iç talepten dolayı bu düşüşün TCMB'nin hesapladığı kadar düşük olmasını beklemediğini ifade etti.

Enflasyonla mücadelede sadece TCMB politikalarının yeterli olmayacağını belirten Altınsaç, "Maliye politikasının çok daha fazla destek veriyor olması gerekiyor. Adımların zamanında geliyor olması gerekiyor. Temmuz, Ağustos (geçen sene) aslında kaybedildi, hızlı bir şekilde daha güçlü bir faiz artırımıyla gelmiş olsaydı bugün biraz daha kolay olurdu" diye konuştu.

İktisatçı ve Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Murat Üçer de, enflasyonun tıkanmış yapısına dikkat çekerek, bu yılın nasıl bittiğinden daha önemlisinin buradan sonra nereye gidileceği olduğunu belirterek, "Katılığı kırmak için şu anda yapılanlar ve bu strateji katiyen yeterli değil" dedi ve tüpten çıkan diş macununun geri konulamaması gibi enflasyonun da bu seviyede zaptedilmesinin zorluğuna dikkat çekti.

Ekonomide temel sorunu "yeterince sıkılığın olmaması" olarak tanımlayan TCMB esk başekonomisti Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Hakan Kara ise, "Sanki bir el, hep optimal sıkılığa ulaşacakken TCMB, onun hep bir tık altında sıkılığı sağlıyor" diye konuştu..