Danimarka Teknik Üniversitesi'nden araştırmacılar, insanların sağlığı, eğitimi, mesleği gibi konularda bilgi topladıklarını ve yaşam süresini tahmin edebilecek “ölüm robotu”nun, tam %79 doğruluk oranına sahip olduğunu kaydetti.

Yapay zekayı “eğitmek” için, 2008'le 2020 arasındaki altı milyon Danimarkalının verilerini kullanan bilim insanları, bunun  şimdiye kadar insan yaşam süresini analiz etmek için kullanılan en doğru sistem olduğunu söylüyor.

Araştırmacılar, yarısı 2016 ile 2020 arasında ölen, 35 ila 65 yaşları arasındaki bir grup insanı aldılar ve 2008'den 2016'ya kadar olan verilerini sisteme yükleyerek kimin hala hayatta olacağını ve 2020 yılına kadar kimin öleceğini tahmin etmesini istediler.

Elde edilen sonuçlara göre, “ölüm robotu”, %78,8 oranında doğru tahmin yürüttü. Uzmanlar, daha önce hiçbir yapay zeka modelinin bunu başaramadığını belirtti.

Nature Computational Science dergisinde yayınlanan çalışmaya göre bu tablo, sigorta şirketlerinin kullandığı ve doğruluk oranı yalnızca %55,5 olan "aktüeryal yaşam tablolarından" çok daha doğru çıktı.