Antalya, Bursa ve Muğla'da henüz bilinmeyen nedenlerden dolayı çıkan orman yangınları, bölgedeki ekipleri alarma geçirdi. Rüzgarın da etkisiyle hızla büyüyen alevler, geniş bir alanı tehdit ediyor.

MUĞLA

Milas'ta Alaçam Köyü yakınlarındaki ormanlık alanda öğle saatlerinde çıkan yangın, şiddetli rüzgarın etkisiyle büyüyerek bölgeyi tehdit etmeye başladı. 

Karadan ve havadan yoğun müdahalenin yapıldığı yangına, iş makineleri de sevk edildi. Yaklaşık 5 saatlik mücadelenin ardından yangın kontrol altına alındı. Yangının çıkış nedeni jandarma tarafından araştırılıyor.

KÖYLÜLER TARAFINDAN FARK EDİLDİ 

Yangın, ilk olarak köylüler tarafından fark edildi ve kazma, kürek ve traktörlerle müdahale edilmeye çalışıldı. Hızla büyüyen alevler, Bodrum, Milas ve Yatağan ilçelerinden 45 orman arazözü, 120 orman işçisi, 5 uçak ve 4 helikopterin sevk edilmesini zorunlu kıldı.

KONTROL ALTINA ALINDI 

Milas ve Bodrum belediyelerine ait itfaiye araçları da yangına müdahale ederken, kontrol altına alınamayan alevler nedeniyle bölgeye iş makineleri de sevk edildi. Jandarma ekipleri tarafından da geniş güvenlik önlemleri alındı. Yaklaşık 5 saat süren yoğun müdahalenin ardından yangın kontrol altına alındı.

2 HEKTARLIK ALAN ZARAR GÖRDÜ 

İlk belirlemelere göre yangında 2 hektarlık alanın zarar gördüğü belirtildi. Jandarma, yangının çıkış nedenini araştırıyor.

ANTALYA 

Antalya'nın Aksu ilçesi Çalkaya mahallesinde saat 15.00 sıralarında otluk alanda başlayan yangın, bölgedeki ormanlık alana sıçradı. Rüzgarın etkisiyle yayılan yangına itfaiye ve orman ekipleri, karadan müdahale ediyor.

Hacıaliler Mahallesi yakınlarındaki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. 
İhbar üzerine bölgeye orman muhafaza ekipleri sevk edildi. 

Yangına, Antalya Orman Bölge Müdürlüğüne ait 2 helikopter, 2 yangın söndürme uçağı, 12 arazöz ve 2 ilk müdahale aracı ile çok sayıda orman işçisi müdahale ediyor. Ekiplerin orman yangınını kontrol altına alma çalışmaları sürüyor. 


BURSA

Bursa’nın Orhaneli ilçesinde orman yangını çıktı. Çam ağaçlarının yer aldığı ormanda çıkan yangına karadan ve 6 helikopter ile 4 uçakla havadan müdahale ediliyor.
 
Telefonda açıklamada bulunan Orhaneli Kaymakamı Muhammet Furkan Tuna, dik ve engebeli arazinin söndürme çalışmalarını güçleştirdiğini, ekiplerin arazöz ve iş makineleri ile yolu açarak ilerlediğini kaydetti. 

Göktepe Mahallesi Muhtarı Fatih Yılmaz ise yangının Topuk Mahallesi'ndeki krom madenlerinin bulunduğu bölgenin üst kısmında başladığını söyledi. 

Yangının hızla büyüdüğünü ve geniş bir alana yayıldığını belirten Yılmaz, "Çok hızlı müdahale var ancak rüzgarın da etkisiyle alevler yayılıyor" dedi.

2000 YILINDA 20 EV YANMIŞTI

Aynı bölgede 2000 yılının Nisan ayında çıkan ve 1000 hektarlık alanda etkili olan yangında alevler yerleşim yerine sıçramış, Göktepe Mahallesi'nde 20 ev yanarken, 300 küçük ve büyükbaş hayvan da ölmüştü.