7 Ekim'de Hamas'ın silahlı kanadı Kassam Tugayları'nın saldırıları sonrasında Filistin'de sivilleri hedef alan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesi'nden (UCM) dikkat çekici bir hamle geldi...

Uluslararası Ceza Mahkemesi savcısı Kerim Han, bugün yaptığı açıklamada İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant hakkında Gazze'de savaş suçu işledikleri iddiasıyla tutuklama emri çıkarılmasını talep etti.

Uluslararası haber ajanslarının "son dakika" ibaresiyle aktardığı haberde UCM Savcısı, "Netanyahu'nun savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar için cezai sorumluluk taşıdığına inanmak için makul gerekçeler var" dedi.

UCM'den yapılan yazılı açıklamaya göre Han, Başbakan Netanyahu ve İsrail Savunma Bakanı Gallant ile birlikte Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Hamas'ın Gazze'deki lideri Yahya Sinvar ve Hamas'ın askeri kanadı İzeddin el-Kassam Tugayları'nın lideri Muhammed ed-Dayf hakkında "yakalama kararı" başvurusunda bulundu.

İSRAİL'DEN TEPKİ

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, UCM Başsavcısı Han'ın, Netanyahu ve Gallant hakkındaki "yakalama kararı" başvurusuna tepki gösterdi. 

Herzog, sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, UCM Başsavcısı Kerim Han'ın açıklamasının "ölçüyü aştığını" ve "uluslararası yargı sisteminin çöküş tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu" savundu. 

Cumhurbaşkanı Herzog, Netanyahu ve Gallant hakkındaki yakalama kararı başvurusunun "tek taraflı siyasi bir adım" olduğunu iddia etti.