Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu Başkanı Uğur Dündar, hakem Halil Umut Meler'in saldırıya uğraması olayıyla ilgili açıklamalar yaptı.

Fenerbahçe resmi internet sitesinde yayınlanan yazıda, Dündar, geçtiğimiz cumartesi günü diğer kulüplerin divan heyetleriyle buluştuklarını ve futboldaki sorunları konuştuklarını açıkladı.

Spordaki yapısal sorunlarla ilgili olarak harekete geçme kararı aldıkları sırada bu olayın gerçekleştiğini dile getiren Dündar, Ali Koç'un hakemlerle ilgili açıklamaları nedeniyle hedef gösterilmesini "haksızlık" olarak nitelendirdi ve Galatasaray Sportif A.Ş. Başkan Vekili Erden Timur'un, geçen sezon sarf ettiği "Ligi bitirtmeyiz" sözlerine vurgu yaptı.

Uğur Dündar'ın açıklaması:

"Dün akşam yaşananlar yeşil sahalarda görmemeyi dilediğimiz görüntülerdi. Öncelikle Sayın Halil Umut Meler’e çok büyük geçmiş olsun dileklerimi gönderiyorum, acil şifalar diliyorum. Dün akşamki olay neresinden bakarsak kınanması gereken ve bir daha asla sahalarımızda benzerini görmeyi istemediğimiz olaydır."

"Dün Süper Lig’de şampiyonluk yaşamış kulüplerin divan heyetleriyle Faruk Ilgaz Tesislerimizde geleneksel dostluk yemeğimizi yedik. Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor, Başakşehir, Bursaspor konuğumuz oldular."

"HERKES MUTABAKATA VARDI"

"Çok samimi bir atmosferde geçti ve şöyle bir prensip kararı aldık; Bundan sonra biz YDK Başkanları ve heyetleri, camialarımızın ak saçlı insanları, deneyim sahibi kişiler olarak Türk sporunun yapısal sorunları konusunda taşın altına elimizi koymalıyız ve çözüm önerileri getirmeliyiz şeklinde bir değerlendirmede bulunduk. Herkes bu konuda prensip mutabakatına vardı."

"NE YAPILABİLİR DİYE DÜŞÜNDÜM"

"Ne yapılabilir diye daha sonra düşündüm ve Divan Başkanlarıyla oluşturduğumuz Whatsapp grubunda şöyle bir mesaj paylaştım: ‘Sayın Başkanlar, Türk sporunun çözüm bekleyen –özellikle futbolun- yapısal sorunları var. Biz bunları Sayın Cumhurbaşkanımıza arz etmeliyiz, anlatmalıyız ve ondan sonra da neler konuştuğumuzu ve Sayın Cumhurbaşkanı’nın tabii ki böyle bir randevuyu vermesi ve bizlerle konuşması halinde çözüm önerilerinin ne olabileceğini kamuoyuna bir deklarasyonla anlatmalıyız.’ dedim. Bunu paylaştım ve gece de bu olay gerçekleşti maalesef."

"AKLISELİM HERKES BÖYLE OKUYOR"

"Sn. Başkanımız da her zaman dün akşamki olayın yaşanmaması için alınması gereken önlemler bulunduğunu vurguladı. Dedi ki, bu sorunları bizim dile getirdiğimiz belgeli bir takım konuları siz halı altına süpürmeye devam ederseniz, bir gün istenmedik hadiseler yaşanır, anlamında bunları dile getirdi. Bunu aklıselim herkes böyle okuyor."

"KULAKLARIMA MI İNANAYIM, SÖYLENENE Mİ?"

"Nitekim geldiğimiz noktada ne yazık ki konu buralara geldi. O sözler, bugün bu yaşananları, hepimizin kınadığı şeyleri engellemek ve bunların önüne geçmek amacıyla tüm yetkilileri uyarmak ve sarsarak uyarmak açısından telaffuz edildi. Ben o toplantılarda vardım. Kulaklarıma mı inanayım yoksa bu söylenenlere mi?"

"FEVKALADE ADALETSİZ, YANLIŞ"

"Ali beye yapılan bu yakıştırma fevkalade haksız, fevkalade adaletsiz, fevkalade yanlış. Zaten cümlenin sonunda 'tepkinizi demokratik şekilde gösterin, söylediklerimi sakın başka yere çekmeyin' dedi. Maalesef bir kısmı kesilerek devamı göz ardı edilerek yapılan bir algı oldu."

'LİGİ BİTİRTMEYİZ" VURGUSU

"Rakiplerimizin neler söylediklerinin altını çizerek söylemek istemiyorum ama birini belirteyim. ‘Eğer bu hakem hataları devam ederse bu ligi bitirmeyiz’ dediler. Bu demek, tehdit kokuyor değil, tehdit. Burada herkes sorumlu davranmalıdır. Bu tür olayların bundan böyle yaşanmaması için herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir."

"Futbolun yöneticilerinin özellikle federasyon başkanının adaletin sağlanacağı konusunda kesin güvence vermesi gerekir. Dün akşamki açıklamalarını fevri buluyorum."