Rusya-Ukrayna savaşı neredeyse 2 yılı geride bırakırken Ukrayna hükümetinde Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'e karşı sesler giderek yükseliyor.

Ukrayna siyasetinin önde gelen isimlerinden Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko, ülkenin otoriterliğe doğru sürüklendiğini söyledi.

Alman Der Spiegel dergisine konuşan Kliçko, Ukrayna'da demokrasinin tehlikede olduğunu belirterek geriye kalan tek bağımsız kurumun belediyeler olduğunu kaydetti. Devlet Başkanı Zelenskiy'e atıfta bulunan Kliçko, "Bir noktada Rusya'dan farkımız kalmayacak. Her şey tek adamın ruh haline bağlı olacak" dedi.

'BENİ BİR KEZ BİLE ARAMADI'

Eski bir boks şampiyonu olan Kliçko, savaşın başından beri Zelenskiy'in kendisini bir kez bile aramadığını, hükümetin belediyeleri "engel" olarak gördüğünü belirtti. 

Zelenskiy ve başlıca siyasi rakibi Kliçko savaştan önce de birçok defa karşı karşıya gelmişti. Zelenskiy hükümeti, Kliçko'yu görevden almak için bazı girişimlerde de bulunmuş, Kiev'deki savaş önlemleri nedeniyle belediye başkanına sert eleştiriler yöneltmişti.

9 yıldır Kiev Belediye Başkanı olan Kliçko bir süre önce Ukrayna'nın Rusya'yla savaşta başarısız olduğunu söyleyerek dikkatleri üzerine çekmişti.

Son dönemde Ukrayna'nın Rusya'ya karşı taarruzunda yaşadığı başarısızlık Ukrayna hükümeti içinde ciddi tartışmalara yol açıyor. Zelenskiy de hafta içinde yaptığı açıklamada, bahar aylarından beri Rusya ordusuna karşı sürdürülen saldırının beklenen sonucu vermediğini, bunun başlıca nedeninin de "Ukrayna'nın müttefiklerinden umduğu silahları alamaması" olduğunu belirtmişti.