Ukrayna, Rusya'nın Kiev'de inşaat malzemeleri satan bir dükkanda ve bir kafenin yakınında ve Lviv kentindeki bir savunma şirketinin binasında düzenlemeyi planladığı bir dizi bombalı saldırıyı önlediklerini açıkladı.

Ukrayna Başsavcılığı'nın Telegram uygulaması üzerinden yaptığı açıklamaya göre, iki Rus askeri ajanı söz konusu komploya karıştıkları şüphesiyle gözaltına alındı ve 19 patlayıcı düzenek ele geçirildi.

Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) yaptığı açıklamada Sovyetler Birliği'nin Nazi Almanyası'na karşı kazandığı zaferin yıldönümü olan 9 Mayıs günü Kiev'de dört bombanın patlatılmasının planlandığını belirtti.

SBU, Telegram üzerinden yaptığı açıklamada, "Rus özel servisinin planına göre, patlayıcılar süpermarketlerin en yoğun olduğu saatlerde patlatılarak sivil halka azami zarar vermesi planlanıyordu" dedi.

Rusya konuya yönelik sorulara yanıt vermedi.

SBU'ya göre, Kiev'de inşaat malzemeleri satan bir dükkana gönderilmesi planlanan patlayıcıların çay paketleri olarak gizlendiği saptandı ve bir kafenin yakınında patlayıcı düzeneklerin olduğu bir araç tespit edildi.

SBU'ya göre Lviv'e geçen Şubat ayında saldırı düzenlenmesi planlanıyordu.