Rusya’nın Belgorod Valisi Vyacheslav Gladkov, Ukrayna’nın kente yaptığı bombardımanda 19 kişinin hayatını kaybettiğini, 27 kişinin de yaralandığını duyurdu. Gladkov, 15 kişinin cesedinin enkazdan çıkarıldığını belirtti.

Rusya, Kiev yönetimini "barbarca füze saldırısı düzenlemekle" suçlayarak Belgorod'a saldırıların arkasında Batı'nın da bulunduğunu savundu. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in talimatıyla bölgeye sağlık ekipleri gönderildi.

Belgorod, savaşta sık sık Ukrayna'nın İHA saldırılarına maruz kalıyor.

UKRAYNA'DA ÇATIŞMALAR ŞİDDETLENİYOR

Bu arada Rusya'nın son günlerde saldırılarını yoğunlaştırdığı Ukrayna'nın Harkiv bölgesinin kuzeyi ile Donetsk bölgesinde şiddetli çatışmalar yaşandığı bildirildi. 

Rusya, uzun menzilli yüksek hassasiyetli füzeler, "Kinjal" hipersonik füze sistemleri ve insansız hava araçlarıyla (İHA) Ukrayna’ya yoğun saldırılar düzenlerken, bu ülkenin enerji tesislerini, askeri sanayi işletmelerini ve demiryolu altyapısını hedef alıyor. 

Ukrayna da son günlerde Rusya'nın çeşitli bölgelerindeki petrol depolama tesislerini hedef alan İHA saldırılarını yoğunlaştırdı. Geçen hafta Rusya'nın Krasnodar bölgesindeki petrol depolama tesisine ve Rusya'ya bağlı Başkurdistan Cumhuriyeti'ndeki bir petrol üretim tesisine yönelik İHA saldırısı gerçekleştirildi. Hasar gören tesislerin faaliyeti onarım için durduruldu.