İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki Odakule Meydanı'nda bir araya gelen Ukraynalılar, savaşta öldürülen çocuklar ve askerlerin resimlerinin yer aldığı pankartlar açtı. Gösteride, "Çocuklar çocukluğuna muhtaç, savaşa değil", "Kazanıncaya dek mücadele edeceğiz", "Topraklarımızın her santimetresini geri alacağız", "Ukrayna'ya inan, demokrasi için hareket et" yazan dövizler taşındı.

Etkinlik, Ukrayna Marşı, Kırım-Tatar Marşı ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Ukrayna'nın İstanbul Başkonsolosu Roman Nedilskyi, yaptığı açıklamada, Rusya’nın saldırılarıyla başlayan savaşın üzerinden iki yıl geçtiğini söyledi.

TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR

Rusya’ya karşı zafer elde edinceye kadar mücadeleye devam edeceklerini vurgulayan Nedilskyi, "İki sene önce çok acı bir olay yaşadık, çünkü savaş başladı. Ne yapacağımızı, nereye gideceğimizi bilmiyorduk. İki senedir savaşıyoruz ve hayatta duruyoruz. Direnmeye devam edeceğiz. Sadece zaferi bekliyoruz ve dua ediyoruz. Elimizden gelen her şeyi yapacağız. Herkesin cephesi farklı. Askerlerin cephesi ayrı, bizim cephemiz ayrı. Ama hepimiz kendi cephemizde savaşıyoruz" diye konuştu.

Nedilskyi, konuşmasının sonunda Türkiye’ye, verdiği destek için teşekkür etti.

Ukrayna Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Aliya Usenova ise savaşın aslında Rusların 10 yıl önce Kırım'ı işgal etmesiyle başladığını belirtti.

"İŞİN ACI TARAFI..."

Bu savaşın iki sene önce Ukrayna'nın geneline yayıldığını anlatan Usenova, şunları kaydetti:

"Tepkimizi göstermek için burada toplandık. Savaş dursun, biz insanız ve yaşamayı hak ediyoruz. Lütfen bunu unutmayın. Rusya daha önce başka ülkelere de saldırdı. Onlar kendilerine karşı koyan kişileri terörist olarak ilan ediyorlar ve yok etmeye çalışıyorlar. Ne yazık ki bazı toprakları kalıcı olarak işgal ettiler ve bunu başardılar. İşin çok acı tarafı işgal ettikleri ülkelerden, insanları başka ülkelere gönderiyorlar, başka insanları öldürmeleri için. Topraklarımız asla Rusların toprakları değildir."

Konuşmaların ardından, Ukraynalılar bayraklarının etrafında toplanarak savaşın sona ermesini istedi.

Birleşik Çerkesya Konseyi, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyeleri de Ukrayna vatandaşlarına destek verdi.

ANKARA’DA DA EYLEM

Ukrayna Derneği üyeleri, Ukrayna ve Rusya arasındaki savaşın ikinci yılı nedeniyle Ulus Zafer Anıtı önünde bir araya geldi.

Etkinliğe Ukrayna Büyükelçisi Vasyl Bodnar, Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin ve Türkiye'de bulunan Ukrayna vatandaşları katıldı. Ukrayna ve Kırım Halk Cumhuriyeti bayrakları taşıyan yaklaşık 50 kişi, savaş karşıtı sloganlar attı. 

"DÜŞMAN, TOPRAKLARIMIZI BIRAKMAK İSTEMİYOR"

Ukrayna Büyükelçisi Vasly Bodnar, grup adına basın açıklaması yaptı. Barışçıl bir ülkede, barışçıl bir eylem yapmak üzere bir araya geldiklerini belirten Bodnar, şunları söyledi:

"Savaş ilk başladığında burada yine protesto etmek için buluşmuştuk. Birçok Türk vatandaşı dostumuz bize katılmıştı. Ankara ve Türkiye'nin diğer şehirlerinden Ukrayna'ya giden on binlerce tonluk insani yardımı hatırlayalım. Türkiye'de güvenli bir yuva bulan yüzlerce Ukraynalı yetim çocuğu hatırlayalım. Savaşın korkunç günlerini Türkiye'de güvenli bir şekilde geçiren on binlerce, yüz binerce Ukrayna vatandaşını hatırlayalım. Maalesef medya yeterince ilgiyi göstermese de Ukrayna'daki savaş devam ediyor. Düşman, topraklarımızı bırakmak istemiyor. Biz de mücadelemizi sürdürüyoruz. Bizim gidecek bir yerimiz yok, biz kendi evimizdeyiz. Yuvalarımızı ve insanlarımızı savunuyoruz. Savaşın üçüncü yılına girerken bizim dünyaya vermek istediğimiz mesaj çok basit. Kendi ülkenizde savaş görmek istemiyorsanız, Ukrayna'yı destekleyin. Bugün burada Ukrayna'yı savunurken hayatını kaybeden kahramanlarımızı, bu korkunç savaşta yaşamını yitiren Ukraynalıları ve diğer bütün halkları anıyoruz. Biz barış istiyoruz ve bu barışın bütün bölgemizde tesis edilmesi için çalışıyoruz. Ancak şunu herkesin anlaması gerekiyor ki suçlular cezalandırılmadığı sürece, adil barış sağlanmadığı sürece, bölgemizde sükunet maalesef olmayacaktır. Bizim ortak görevimiz saldırganı sadece durdurmak değil, Ukrayna dışında da birçok ülkede büyük belalar açan Rusya'yı cezalandırmaktır."