Bu yıl Almanya'da bir ilk yaşanıyor... Ramazan'a günler kala ülkenin büyük şehirlerinden Frankfurt'taki ana cadde üzerine ilk Ramazan ışıklandırması yerleştirildi. 

Geleneksel olarak Noel zamanında ışıklandırmanın ve Noel pazarlarının yoğun olduğu Almanya'nın Frankfurt kentindeki Alte Oper isimli opera binasının karşısında vinç ile ışıklandırılmalar tamamlandı. 

Geçen yıl İngiltere'nin başkenti Londra'daki Piccadilly Circus'ta da benzer bir Ramazan'a özel ışıklandırma yapılırken, aynı modelin Almanya'da da kullanıldığı belirtildi. 

"Happy Ramadan" (Hayırlı Ramazanlar) yazan ışıklandırmada ay ve yıldızlar da yer alıyor. Belediye işçileri ışıklandırmayı yerleştirirken, siyasi partiler şehirde 100 ile 150 bin Müslümanın yaşadığını belirtti. Yetkililer, "Müslümanlar, toplam nüfusun yüzde 15'ini oluşturuyor" dedi.

BELEDİYE BAŞKANI'NDAN NET MESAJ

Alman Bild gazetesi, ışıklandırmanın bazı siyasetçiler tarafından şaşkınlıkla karşılandığını yazarken, Yeşiller Partisi, "Şehri Ramazan'da dekore ederek buradaki Müslümanlara önemli bir mesaj gönderiyoruz ve şehirdeki Müslümanları desteklediğimizi gösteriyoruz" açıklamasını yaptı. 

Frankfurt Belediye Başkanı Nargess Eskandari-Grünberg, "Bu ışıklar birlik ve beraberliğimizi ve Müslüman karşıtlığını ve ayrımcılığa karşı mücadelemizi gösteriyor" dedi. 

Kaldırım üzerine asılan ışıklandırmaların Frankfurt şehir yönetimi tarafından yurt dışından alındığı belirtilirken bunların maliyetinin ise 50 ile 100 bin euro arasında olduğu belirtildi. Frankfurt şehrinde Noel ışıklarının maliyetinin ise 75 bin euro olduğu kayıtlara geçti.