Ukrayna ile bir yılı aşkın süredir savaşın içinde olan Rusya'nın başkenti Moskova'da önceki gün düzenlenen parti ile ilgili tartışmalar devam ediyor... 

Birçok sosyal medya fenomeninin ve ünlü simanın katıldığı ve katılımcıların çıplak ya da "neredeyse çıplak" gelmelerinin istendiği partiye tepkiler giderek artıyor. Bu tür partilerin "Rus toplumunun ahlakını bozduğu" iddiasıyla çok sayıda isim tepki gösterdi.

 

Sosyal medya fenomeni Anastasia Ivleeva tarafından Moskova'daki ünlü gece kulübü Mutabor'da düzenlenen etkinliğe Filipp Kirkorov, Lolita ve Dima Bilan gibi pop yıldızlarının yanı sıra siyasetçiler de katılmıştı.

Vaftiz babası Vladimir Putin olan fakat son yıllarda Putin karşıtı bir tutum sergileyen 2018 yılının başkan adayı Ksenia Sobçak da davete katılan isimlerden biri oldu.  

Özgür İnternet Birliği isimli sivil toplum kuruluşunun başkanı Yekaterina Mizulina, davete katılan ünlülerin boykot edilmesi gerektiğini söyledi. Mizulina bu tür partilerin ülkenin muhafazakar değerlerine zarar verdiğini söylerken, "Bu partiye katılanlar başka bir ülkede yaşıyor. Bu insanlar devlet nezdinde boykot edilmeli" dedi.

"YASALARI İHLAL EDİYOR" İDDİASI

Rus siyasetçi Maria Butina da çok sert ifadeler kullandı. Butina, eski adıyla Twitter olarak bilinen sosyal medya platformu X'te açıklamalarda bulundu.

Rusya İçişleri Bakanlığı'na çağrıda bulunan Butina, "Bu parti Rusya'nın LGBTQ+ yasalarına karşı bir harekettir ve bu yasayı ihlal etmektedir. Bu parti Rusya'nın manevi ve ahlaki değerlerine karşı çıkmak anlamına geliyor" dedi.

Etkinliğin ikinci gününde katılımcıların daha çok kıyafet giydikleri ve çıplak gelmedikleri belirtilirken Rus medyası ikinci gün polisin partiye baskın düzenlediğini de aktardı.

Partiyi düzenleyen Ivleeva ise tepkilere esprili yanıt verdi. Ivleeva, "Bu partiyi eleştirenlerin hepsi güzel ve alımlı batılı mankenlere bakmayı seviyor" dedi. Ivleeva'nın partinin biletleri için yaklaşık 11 bin dolar aldığı öğrenildi.