1 Mayıs'a saatler kala İstanbul Valiliği'nin bu yıl da Taksim'de kutlamalara izin vermemesi ile ilgili olarak Uluslararası Af Örgütü'nden bir açıklama g eldi... 

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle alınan olağanüstü önlemler açıklanırken, çok sayıda toplu ulaşım hattı iptal edildi, cadde ve sokaklar da trafiğe kapatıldı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü, bu yasakların kaldırılması çağrısında bulundu.

Uluslararası Af Örgütü'nün Avrupa Bölge Direktör Yardımcısı Dinushika Dissanayake, "1 Mayıs kutlamalarına getirilen yasak tamamen sahte güvenlik ve kamu düzeni gerekçelerine dayanmaktadır ve Anayasa Mahkemesi'nin son kararına aykırıdır. Bu yasak acilen kaldırılmalıdır” dedi.

Dissanayake, "Taksim Meydanı büyük sembolik öneme sahip bir yerdir ve uzun zamandır insanların protesto ve kutlama için bir araya geldiği bir yer olmuştur. Türk makamları on yılı aşkın bir süredir insanların toplanma hakkını hukuka aykırı bir şekilde kısıtlamış ve meydanda gerçekleşen barışçıl protestoları suç kapsamına almıştır. Bu nedenle bu yıl 1 Mayıs kutlamalarının devam etmesine izin verilmesi hayati önem taşımaktadır” ifadesini kullandı. 

2023'TE ANAYASA MAHKEMESİ KARARINI VERMİŞTİ

Yapılan  açıklamada, “Anayasa Mahkemesi'nin bağlayıcı kararına yetkililer tarafından saygı gösterilmelidir. Taksim Meydanı'ndaki barışçıl gösterilere yönelik on yıldır devam eden temelsiz kısıtlamalar nihayet kaldırılmalıdır” denilirken, “Türk makamları, kolluk kuvvetleri de dahil olmak üzere, barışçıl toplantıların yapılabilmesine olanak sağlama görevlerini yerine getirmelidir. Ayrıca katılımcıların haklarını kullanmalarını korumak için gerekli tüm adımları atmalıdırlar" yorumu yapıldı.

2023'te Anayasa Mahkemesi, Taksim Meydanı'nda 1 Mayıs kutlamalarının engellenmesinin Anayasa'nın 34. Maddesi ile güvence altına alınan toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlali anlamına geldiğine karar vermişti.