İstanbul Anadolu Yakası’nın en kalabalık ve yapılaşma açısından en yoğun ilçelerinden biri olan Ümraniye’de belediye mahkemenin yürütmeyi durdurma kararını dikkate almayarak bölge sakinlerinin de spor yaptığı 40 yıllık futbol sahasını 2021 yılının Temmuz ayında yıktı. 

SAHADA SPOR YAPAN VATANDAŞ İSYANDA

2019'daki seçim öncesi Hekimbaşı’ndaki 180 dönüm büyüklüğündeki araziye ‘Spor Köyü’ vaadinde bulunan ancak henüz bu proje için çivi bile çakmayan Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, Çakmak Mahallesi’nde yer alan ve 15 dönüm alan üzerinde 40 yıldan bu yana spor yapılan futbol sahasını kapalı yüzme havuzu inşaatı için  önce yok etti.

Belediyenin ortadan kaldırdığı saha bölgedeki en büyük yeşil alandı.

Vatandaşların da sabah yürüyüşlerini gerçekleştirdiği ve amatör spor kulüplerinin müsabaka ve antrenmanlarını yaptığı futbol sahasının tahliyesinin engellenmesi için Çakmak Spor Kulübü'nün açtığı dava sonucunda İstanbul 2. İdare Mahkemesi 30 Haziran 2021 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

Bu karara rağmen Temmuz 2021'de futbol sahası sabah saatlerinde apar topar yıkıldı. Tepkiler üzerine Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, o tarihte sosyal medyadan yaptığı açıklamada, yıkıma başlanılan alanda Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın iş birliğinde uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapacak tam olimpik yüzme havuzu inşa edileceğini duyurdu. 

BU NASIL BELEDİYECİLİK

Ancak aradan geçen 2,5 yılda proje için çivi çakılmazken, bölge sakinleri de duruma tepki gösterdi. 

SÖZCÜ'ye ulaşan Çakmak Mahallesi sakinleri "Vatandaşların ücretsiz spor yapabildiği açık alanı yıkıp iki yıldır atıl vaziyette tutmak nasıl bir belediyecilik anlayışı? Madem yapacak gücünüz yoktu, bakanlıktan da para almadınız, bizim yürüyüş alanımızı bunca zamandır neden kapalı tuttunuz? Olası bir afet sonrasında bölge halkının toplanacağı tek yeri betona teslim edecekler. Buraya bu binayı zaten  istemiyorduk yapamadılar da vatandaşa rağmen hizmet olur mu?" dedi.

Yıkılan spor sahası 2,5 yıldır bu vaziyette...