Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, ÖSYM Başkanlığı tarafından bu yıl yapılacak sınavlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Bu yıl yapılacak sınav uygulamaları ve yeni projelerin değerlendirildiği Genel İstişare ve Eğitim Toplantısı'nda sunum yapan Ersoy, ÖSYM uygulamalarında yapay zekayı aktif şekilde kullanmayı hedeflediklerini belirterek, şöyle devam etti: 

"YAPAY ZEKA İLE SORU ÜRETECEĞİZ" 

- Ekibimizde yapay zeka uzmanları var. Bu hocalarımızdan en verimli şekilde faydalanmayı hedefliyoruz. Bu alanda çalışmalarımızı başlattık. Atacağımız bu adım, tüm kurumların sınav süreçlerinde çok daha etkili koordinasyon kurmasını sağlayacak.

- Yapay zeka ile soru üreteceğiz, değerlendirmeler yapacağız ve bu alanda çok önemli bir başlangıç olacak. Sınavları çok daha verimli ortamlarda gerçekleştirmemize büyük katkı sağlayacak. Yapay zekadan faydalanırken insan faktörünü de göz ardı etmeyeceğiz, makine ile insan dengesini koruyacağız.


ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy

SORULAR NASIL HAZIRLANIYOR? 

ÖSYM'nin sınav soruları, kurumun gizlilik sözleşmesi imzaladığı yazarlar tarafından 'kırmızı alan' adı verilen, yüksek güvenlik önlemlerinin alındığı yerde hazırlanıyor. Soru yazarları, yanlarında hiçbir materyal olmadan x-ray cihazları ve el dedektörleriyle arandıktan sonra avuç içi tarama ve yüz okuma sistemlerinden geçerek kırmızı alana alınıyor.

"ÖSYM'nin kozmik odası" olarak tarif edilen kırmızı alanda muhafaza edilen soruları yazan akademisyenlerin kimliği gizli tutuluyor. Kapalı ortamlarda geçirilen soru hazırlama süreleri ortalama 10 gün civarında olup; YKS ve KPSS'de 45 güne kadar uzayabiliyor.

FETÖ SORULARI ÇALMIŞTI 

Geçmişte FETÖ'nün yalnızca 2005-2013 arasında 8 kategorideki 12 sınavda soru çaldığı belirlenmişti. Usulsüzlük yapılan bazı sınavlar şunlardı:

- KPSS, Polis Akademisi sınavı, Polis Koleji sınavları, Komiser Yardımcılığı sınavları, Dışişleri Bakanlığı memurluğu ve konsolosluk memurluğu sınavları, Kaymakamlık sınavı, Hakim ve savcı adaylığı sınavı, TSK mülakat sınavları...