'259'uncu Üniversitelerarası Kurul Toplantısı'nda bu yıl üniversite tercih yapacak olan onbinlerce adayın durumunu etkileyecek ikinci öğretim kararı alındı. YÖK Başkanı Erol Özvar, devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programlarının kapatıldığını açıkladı.

İKİNCİ ÖĞRETİM KALKTI MI?

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programlarının kaldırıldığını duyurdu. Vakıf üniversitelerinin de gelecek yıl programlarını bu karara yönelik yapmaları istendi. 

İKİNCİ ÜNİVERSİTE İÇİN 35 YAŞ KARARI 

Yükseköğretim Yürütme Kurulunca alınan karar doğrultusunda, gelecek akademik yıldan itibaren Çocuk Gelişimi, Felsefe, Sosyoloji, Tarih ve Türk Dili Edebiyatı açık öğretim programlarına 'ikinci üniversite' kapsamında sadece 35 yaş üstündeki öğrenciler kayıt yaptırabilecek.

Ön lisans ve lisans programlarında öğrenim gören öğrencilerin öğretmenliğe geçiş fırsatı yakalamak adına 35 yaş sınırı getirilen programlara ‘ikinci üniversite’ kapsamında yoğun bir şekilde yönelmesinden ötürü bu kararın alındığı açıklandı. 

BÖLÜMLERİN KONTENJANI DÜŞÜRÜLDÜ

Mimarlık, eczacılık, psikoloji, beslenme-diyetetik ve temel bilimlere özgü bazı programlardaki eğitim-öğretim kalitesini yükseltmek amacıyla piyasa beklentilerinin üzerinde mezuniyete yol açan kontenjanlarda ülkenin ihtiyaçları doğrultusunda yeni düzenlemeler yapılmış ve öğretim elemanları sayısı, derslik ve benzeri kapasite dikkate alınarak düşürülme yoluna gidilmiştir.