Geçtiğimiz aylarda eski sevgilisine saldırdığına dair iddialarla gündeme gelen genç oyuncu Jonathan Majors'ın davası sonuçlandı ve oyuncu suçlu bulundu.

Davanın sonuçlanmasıyla beraber de Marvel ve Disney, projelerden Majors'ı çıkardı.

Jonathan Majors, New York City'deki jürinin, onu eski kız arkadaşına saldırmaktan suçlu bulması üzerine Marvel Studios'tan çıkarıldı. Majors, Marvel Sinematik Evreni'nde Fatih Kang rolünü bu yılın başlarında Ant-Man and the Wasp: Quantumania'da ilk kez sergilemişti.

BİR YILA KADAR HAPİS YATABİLİR

Ancak Majors'ın hayatı şimdi tamamen değişiyor, projeleri iptal ediliyor. Çünkü jüri, 34 yaşındaki Marvel yıldızını bir üçüncü derece saldırı ve bir taciz suçundan suçlu buldu, ancak başka bir saldırı ve bir ağırlaştırılmış taciz suçundan beraat ettirdi.

Majors, eski sevgilisi Grace Jabbari'nin kendisini tokatlamak ve arabadan çıktıktan sonra arabaya zorla atmak, kolunu bükmek ve elini yaralamakla suçlamasının ardından mart ayında New York'ta tutuklanmıştı. Majors defalarca yanlış bir şey yaptığını reddetti ve dört suçlamanın tamamında suçsuz olduğunu iddia etti.

Duruşma sırasında, Majors ve Jabbari'nin 25 Mart'ta bir araçta defalarca itişip kakıştıklarının güvenlik kameralarındaki görüntüleri gösterildi. Fotoğraflar ve kısa mesajlar istismarın kanıtı olarak sunuldu.

İNTİKAM ALMAKLA SUÇLANDI

İkili arasındaki polise yansıyan son patlama ise, Jabbari'nin Kleopatra adlı bir kadından Majors'a gelen mesajı görmesinden sonra yaşandı: "Keşke seni şu anda öpüyor olsaydım."

Jabbari, telefonda Majors'ın Kleopatra'ya 'Lady' adlı bir D'Angelo şarkısı gönderdiğini gördüğünü ifade etti. Majors'ın avukatı, Jabbari'yi intikam almakla suçlasa da savcı Kelli Galaway kapanış konuşmasında bunun sanığın hayatını, kariyerini mahvetmeye, her şeyini elinden almaya yönelik bir intikam planı olduğu fikrini reddetti.

GÖZYAŞLARINA BOĞULDU

Dört gün süren ifadesinde Jabbari, Majors'ın başlangıçta çok düşkün bir erkek arkadaş olduğunu, ancak sonra nasıl değiştiğini anlatırken defalarca gözyaşlarına boğuldu.

2021 yılında tanıştıktan sonra birkaç ay içinde Majors'ın kendisini azarlamaya ve manipüle etmeye başladığını söyledi.

Temmuz 2022'de Jabbari, Los Angeles'ta Majors'ı ziyaret ederken, sorunlu bir vücut geliştirmeciyi konu alan 'Magazine Dreams' filminin çekimleri sırasında gerilimin tırmandığını anlattı:

"Şiddetli bir öfkeydi. Bir şeyler fırlatıyordu yüzüme ve bağırıyordu. Ondan uzaklaşmaya çalışıyordum. Ebeveyn yatak odasındaydık. Yakınımda başladı ve biraz saklanmak için ayrıldım ve onu sakinleştirmek için konuşmaya çalıştım."

"BEN HARİKA BİR ADAMIM"

Jabbari, Majors'ın kendisine bağırdığı bir kaydı jüriye de dinletti.

Majors'ın, 'nasıl cesaret edersin' dediği duyulurken, Jabbari'ye daha çok Martin Luther King'in karısı Coretta Scott King ve Michelle Obama'ya benzemesini söylüyordu:

"Ben harika bir adamım. Harika bir adam. Sadece kendim için değil, kültürüm için, dünya için harika şeyler yapıyorum. Beni destekleyen bir kadına, harika bir kadına ihtiyacım var!"

İlişkilerinin dinamiğini anlatan Jabbari şunları söyledi: "Kafa karıştırıcıydı çünkü ondan korkuyordum ama ona bağımlı hissediyordum. Ona olup bitenleri asla kimseye anlatmayacağıma söz verdim."

MARVEL VE DISNEY PROJELERİ İPTAL

Jabbari, Majors ile Marvel'ın Quantumania'da hareket koçu olarak çalışırken tanışmıştı.

İddialarla ilgili haberler çıktıktan sonra, projeleri ertelenirken, ABD Ordusu da aktörün yer aldığı bir dizi reklamı dolaşımdan çekti. Ayrıca Walter Mosley'nin The Man in My Basement adlı romanının yakında çıkacak uyarlamasından da çıkarıldığı bildirildi.

Yakında çıkacak bir başka projesi de Walt Disney Studios'un takviminden çıkarıldı.

Pazartesi günü kararın açıklanmasının ardından Manhattan Bölge Savcısı Alvin Bragg bir açıklama yaparak şunları söyledi: "Bu duruşma boyunca sunulan kanıtlar, psikolojik ve duygusal istismar döngüsünü ve her gün gördüğümüz birçok yakın partner şiddeti vakasında çok yaygın olan artan baskı kalıplarını gösteriyordu.

Bugün jüri, Majors'ın kız arkadaşına saldırıp taciz ettiğine karar verdi. Jüriye verdiği hizmetlerden dolayı ve hayatta kalan kişiye, kürsüde travmasını yeniden yaşamak zorunda kalmasına rağmen hikayesini cesurca anlattığı için teşekkür ederiz.”