Sinema dünyasının en prestijli festivallerinden biri olan Cannes Film Festivali için hazırlıklar neredeyse tamamlanmak üzere. Bu yıl 14 - 25 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek festivalin önemli ödüllerinden biri olan Altın Palmiye Onur Ödülü'nün sahibi de belli oldu.

Organizatörler yaptıkları açıklamada, Meryl Streep'e 77. Cannes Film Festivali'nin 14 Mayıs'taki açılış töreninde Palme d'Or alacağını söyledi.

Cannes'da en iyi kadın oyuncu ödülünü ilk kez 1989'da Fred Schepisi'nin Karanlıkta Bir Çığlık (Evil Angels) filmiyle kazanan Streep, Onur Ödülü'ne layık görülmesi üzerine "Bu prestijli ödülün haberini almaktan büyük bir onur duyuyorum" dedi.

Streep sözlerine şu şekilde devam etti: “Cannes'da ödül kazanmak her zaman film yapımcılığı sanatında en yüksek başarıyı temsil etmiştir. Daha önce onurlandırılmış olanların gölgesinde durmak hem alçakgönüllü hem de heyecan verici. Bu Mayıs ayında Fransa'ya gelip herkese bizzat teşekkür etmeyi sabırsızlıkla bekliyorum!"

Festival başkanları Iris Knobloch ve Thierry Frémaux yaptıkları ortak açıklamada şunları söyledi: "Hepimizin içinde Meryl Streep'ten bir şeyler var!" Hepimizin içinde Kramer vs Kramer, Sophie'nin Seçimi, Out of Africa, The Bridges of Madison County, The Devil Wears Prada ve Mamma Mia'dan bir şeyler var! Meryl Streep, neredeyse 50 yıllık sinema geçmişine sahip olduğu ve sayısız başyapıtı bünyesinde barındırdığı için kolektif hayal gücümüzün, ortak sinema sevgimizin bir parçası.”

Geçen yıl Michael Douglas'ın layık görüldüğü ödülü daha önce de Jeanne Moreau, Marco Bellocchio, Catherine Deneuve, Jean-Pierre Léaud, Jane Fonda, Agnès Varda, Forest Whitaker ve Jodie Foster almıştı.

Festivalde birçok Hollywood efsanesi bir araya gelecek. Kapanış töreninde George Lucas'a da bir Altın Palmiye ödülü verilecek, Francis Ford Coppola'nın Megalopolis'i ve Paul Schrader'in Oh, Canada'sı yarışmada gösterilecek ve George Miller'ın Furiosa: A Mad Max Saga ve Kevin Costner'ın Horizon filmi gösterilecek. 

Bu yılki jüriye ise oyuncu, yazar ve yönetmen Greta Gerwig başkanlık edecek.