Sosyal medya kullanmayan yok ancak ekranı çok fazla kaydırmanın, karşımıza çıkan paylaşımların her zaman bize pek faydası olmayabiliyor. 

Oscar ödüllü oyuncu Penélope Cruz da sosyal medyanın çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekiyor ve kendi çocuklarına uyguladığı kuralları anlatıyor.

Cruz, iki çocuğunun da telefonunun veya sosyal medya hesabının olmadığını söylüyor.

Elle'ye verdiği bir röportajda, iki ergenlik çağındaki çocuğa anne olmanın nasıl bir şey olduğunu anlattı. Cruz, çocuklarını teknolojinin tehlikelerinden korumaya çalıştığını söyleyerek, onların sosyal medyada olmadıklarını ve telefonları bile olmadığını anlatıyor.

Cruz, Elle'ye "Manipüle edilmek çok kolay, özellikle de hâlâ gelişmekte olan bir beyniniz varsa. Peki bunun bedelini kim ödüyor? 25 yaşında BlackBerry'nin nasıl çalıştığını öğrenen bizim neslimiz değil. Ancak bu çocuklar ve gençler üzerinde acımasız bir deney" diyor.

49 yaşındaki oyuncu aynı zamanda çocuklarının mahremiyetini de koruyor: "Kamuya daha açık bir işe sahip olup olmayacaklarına karar vermek onlara ait. Hazır olduklarında bunun hakkında konuşabilirler." 

Cruz daha önce de sosyal medyanın çocuklar üzerindeki etkisine dikkat çekmiş ve teknoloji konusunda çok sert olduğunu söylemişti: "En az 16 yaşına kadar sosyal medya yok. Bunu gerçekten akıl sağlığının korunması olarak görüyorum."

Cruz'un oyuncu eşi Javier Bardem ile Luna isimli 10 yaşında bir kızı ve Leo isimli 12 yaşında bir oğlu var.