Son olarak Leonardo DiCaprio, Lily Gladstone ve Robert DeNiro'nun başrollerini paylaştığı Dolunay Katilleri (Killers of the Flower Moon) filmiyle dikkat çeken Martin Scorsese bu defa bir dava ile gündemde.

Ünlü yönetmen, kendisine 500 bin dolar ödendikten sonra 2. Dünya Savaşı filminin geliştirilmesine yardımcı olmak için hiçbir şey yapmamakla suçlanıyor.

Senarist Simon Afram, 81 yaşındaki efsanevi film yapımcısının, kendisinin veya ekibinin projelerini hayata geçirmesine yardımcı olmak için parmağını bile kımıldatmadığını iddia etti. 

Dava dilekçesinde Op-Fortitude'un oyuncu kadrosunu ve ekibini toplamayı hâlâ tamamlamadığı ve yapım sürecine ciddi anlamda başlayamadığı belirtildi. 

Scorsese ile anlaşmış olmalarına ve 2022'de prodüksiyona başlama yönündeki iddialı planlarına rağmen, yönetmenle bir türlü görüşmediklerini belirtti. Hatta Scorsese'nin çok meşgul olduğu iletildiği için kendisiyle doğrudan konuşamadıklarını bile iddia ettiler.

Davada, "Davalılar hiçbir zaman Scorsese'yi tek bir telefon görüşmesi, toplantı veya başka bir etkileşim için müsait hale getiremediler" denildi.

Yaşananlar üzerine de senarist ve ekibi, paralarını geri istedikleri halde alamadıklarını açıkladılar.

Ancak Scorsese'nin avukatları da Scorsese'nin proje için iyi olabilecek birkaç başarılı yönetmeni kişisel olarak belirlediğini ve onlara temsilcileri aracılığıyla ulaştığını ancak hiçbirinin ilgilenmediğini belirtti.

Scorsese'nin avukatları şunları yazdı: "Film endüstrisinde yeni olanların beklentisi, harika bir fikrin veya senaryonun anında Akademi Ödüllü bir sanat eserine dönüştürülmesidir, oysa gerçek şu ki bir filmi geliştirmeye çalışmak bile yıllar alabilir."

Scorsese'nin 2019 yılında 10 Oscar adaylığı kazandığı The Irishman filminin geliştirilmesinin ve yapımcılığının 12 yıl sürdüğüne dikkat çekildi.

Yönetmenin avukatları, "Bu dava, film yapımcılığı işinde beklenti ile gerçeklik arasındaki keskin farkı takdir etmeyi reddeden acemi film yapımcısının klasik bir örneğini gösteriyor" dediler.

Scorsese'nin ekibi ayrıca, aslında davacıların sözleşmeyle garanti edilen ikinci taksit olan 500 bin dolar borçlu olduğunu iddia etti.