3'üncü kez düzenlenen 'Fark Yok Sevgi Var' projesi kapsamında, sanat ve iş dünyasından tanınmış birçok kişinin fotoğraf eğitimi alan otizmli özel çocukların objektiflerine verdikleri poz, Galataport Paket Postanesi'nde bir sergiye dönüştü.

7 Nisan'a kadar açık olacak olan serginin ilk gününe sanatçılardan Aslıhan Karalar, Gökçe Eyüboğlu, Yağmur Ün, Oğuzhan Karbi, Çağla Şimşek, Cihan Nacar katılım sağladı ve iş dünyasından da birçok isim vardı.

Sergiye destek veren sanatçılar arasında Elif Aslı Yıldız, İlhan Şen, Hasan Denizyaran, Çağla Şimşek, Barış Baktaş, Göksel Kayahan, Gizem Karaca, Aslıhan Karalar, Yağmur Yüksel, Evrim Doğan, Yağmur Ün, Oğuzhan Karbi, Tolga Mendi, Aslıhan Kapanşahin, Gökhan Keser, Çiğdem Batur, Melek Çakmak, Gizem Güneş, Gökçe Eyüboğlu, Cihan Nacar yer alıyor.

"SANATIN HER DALININ ÇOK ÖNEMLİ ETKİLERİ VAR"

TODEV Yönetim Kurulu Başkanı Yeşim Candan, "Bugün 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü. Bugün de 'biz de varız toplumdayız ve çocuklarımızla beraberiz, çocuklarımızın da toplum içinde yeri olmasını istiyoruz' diye mesaj vermek istiyoruz. O yüzden de toplumun değer verdiği, tanınmış iş insanları, sosyal medya fenomenleri ve oyuncularla yapmış olduğumuz iş birliğiyle çocuklarımıza fotoğraflarını çektirip bugün onların sergisinde buluştuk. Otizm çok geniş bir yelpaze ve genelde konuşmama gibi bir durum oluyor. Konuşmayan birçok çocuğumuz aslında kendilerini, duygularını ve yaşadıklarını çizerek ifade ediyor. Müziğe çok yatkınlar, ritim duyguları çok gelişmiş olabilir, müziği duymadan rahat edemeyen çocuklarımız var o yüzden sanatın her dalının çok olumlu etkileri var, bu bizde de böyle. Otizmli çocuklarımız da sanatın içinde ve çok yaratıcı olabiliyor. Hem de sanat onlara iyi geliyor" diye konuştu.

Projenin içinde yer almaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyleyen Oyuncu Çağla Şimşek ise "Bu projenin içinde olmaktan da çok mutluyum. Otizmli bireylerin sanatla iç içe olması kesinlikle olması gereken bir şey. Fark yok, fark olmadığı için biz nasıl her şeyi yapabiliyorsak onların da her konu hakkında eğitim almaları gerekiyor, bu alanlarda olmaları gerekiyor. Çekim bizim için de çok keyifli geçti" dedi.

Oyuncu Gökçe Eyüboğlu da "Devletin tüm kurumlarının sosyal devlet anlayışıyla hem otizm spektrum bozukluğu olan bireylere hem de ailelerine destek sağlamasının çok önemli olduğunu düşünüyorum" ifadelerini kullandı.