Ankaragücü Başkanı Faruk Koca dün akşam Rizespor ile 1-1 berabere kaldıkları maçtan sonra sahaya girip hakem Halil Umut Meler'e yumruk attı. Yere düşen Meler'e çok sayıda kişi tekmeyle de saldırdı.

Hakemler maçlara çıkmama kararı alırken Meler'e yapılan saldırı sosyal medyada büyük tepki gördü. Ünlü isimler de saldırıyı kınadı.

MUSTAFA SANDAL

"Halil Umut Meler'e yapılan alçak saldırı, Türk futboluna yapılmış bir saldırıdır. Bu atılan yumruk ona değil, Türk spor dünyasına atılmış bir yumruktur! Umarım, bu terbiyesizliğin bedeli İtalya ile ortak düzenlenecek EURO 2032'nin Türkiye'den alınmasıyla sonuçlanmaz. Halil Umut Meler'e ve tüm hakem camiasına geçmiş olsun. Sporun, barış ve kardeşlik demek olduğu bilincini tekrar kazanmamız dileğiyle..."

ŞAHAN GÖKBAKAR

"Halil Umut Meler'e yapılan bu aşağılık saldırıyı kınıyorum. Yazık, günah... Bu şiddet söylemini körükleyenler mutlu musunuz? Bu rezalete çok sert ve net bir tepki verilmek zorunda. Türkiye Futbol Federasyonu bu konuda en sert tepkiyi koymanız lazım. Bu şiddet söylemini körükleyen bazılarına da gereken yapılmalı. İşte gün gelir Türkiye'nin en iyi hakemini böyle yerlerde tekmeler, ağzını burnunu kırarlar. Yazık... Bu nasıl bir ülke oldu yahu?"

"Bu olaya tepki vermek tamam ama asıl tepki verilmesi gereken zaman 'Birilerini tokatlayabiliriz' açıklamalarının yapıldığı andı. 'Hakemleri sokakta çekin, taciz edin' dendiği zamandı. Hep yanlış zamanda tepki veriliyor. Hep testi kırılınca maalesef... Bu yaşanan bir utançtır. 15 gün sonra unutmayın ama. Türkiye Futbol Federasyonu tarihi bir tepki vermelidir."

ECE SEÇKİN

"10 yıl önce otobüsümüz kurşunlandı ve olayın failleri hâlâ bulunamadı. Maçlarda skandallara imza atan hakemler uyarılmadı ve ceza almadı. Türk futbolunda bir şeylerin gerçekten çivisi çıktı. Sorumluları biliyorsunuz. Halil Umut Meler'e geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Ne olursa olsun bir insana bu tür eylemde bulunulması korkunç bir davranış."

DEMET EVGAR

"Bu nasıl bir nefrettir, neyin kinidir? Bu gelinen nokta kimlerin eseridir?"

CEYDA DÜVENCİ

"Yazık! İnsanlık, adamlık, spor yöneticiliği, adalet, asalet, barış, saygı... Bunlardan çok uzaklaşıyoruz gün geçtikçe. Mesleğine devam ederse utanmaya devam edeceğim."

RAFET EL ROMAN

"Sonunda dünyaya Türk futbolunu da rezil ettiniz ya yazıklar olsun."

DERYA ULUĞ

"Yazık... Sadece futbol tarihinin değil, tarihin kara lekesi olarak anılacaktır. Dilerim yapanlar en sert cezalarla karşı karşıya kalır."

EDA ECE

"Şiddeti görmeye bile tahammülüm yok. Bu hayatta en nefret ettiğim şey... Dün hakemin uğradığı saldırıyı ve gözünün morluğunu gördüğümden beri o kadar üzüldüm ve rahatsız oldum ki şiddetin her türlüsüne hayır! Kimse kimseye el süremez, canını yakamaz. Şiddetten hoşlanan, saldırgan biriyseniz acilen bir psikoloğa tedavi olun. Bunun ayıbı yok, ayıp olan bu hareketler."

ACUN ILICALI

"Halil Umut Meler'e yapılan saldırı kalbul edilemez. Kendisine ve tüm hakem camiasına geçmiş olsun. Futbol sevgi, barış ve kardeşliktir. Şiddetin futbol sahalarında yeri olamaz."

GONCA VUSLATERİ

"Böyle futbol anlayışı yoktur. Haksızlık karşısında böyle densiz bir yaklaşım kabul edilemez, edilmemeli."

YAĞMUR ATACAN 

"Beni tanıyanlar bilir, futbol pek izlemem. Türk ligine ayrıca soğuğum. Sorun bende mi, futbolda mı demiyordum. İkisi de değil, işte problem ortada. Biliyordum, bu kafa ile bu olur. Beklenen sonuç."

FETTAH CAN

"Futbolun tüm güzelliklerinin ayaklar altına alınmasını da kimseye kaptırmadık. Yazık çok yazık geçmiş olsun."