İngiltere merkezli haber ajansı Reuters, Ürdün'de ABD karakoluna saldırı düzenlendiğini, ölü ve yaralı ABD askerlerinin olduğunu aktardı.

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden'ın "Dün gece, Ürdün'ün kuzeydoğusunda, Suriye sınırı yakınında konuşlanmış güçlerimize düzenlenen insansız hava aracı saldırısında 3 ABD askeri öldürüldü, çok sayıda da yaralı var" ifadeleri paylaşıldı.

"HESAP SORULACAK"

Biden, saldırıyla ilgili bilgileri toplamaya devam ettiklerini kaydederek, "Bunun Suriye ve Irak'ta faaliyet gösteren İran destekli radikal militan gruplar tarafından gerçekleştirildiğini biliyoruz" ifadesini kullandı.

Saldırının sorumlularından, ABD'nin seçeceği zaman ve şekilde hesap sorulacağını belirten Biden, bu savaşta mücadeleye devam edeceklerini kaydetti.

GAZETECİLERE AÇIKLAMADA BULUNDU

Biden, çeşitli etkinliklere katılmak için gittiği Güney Carolina'da gazetecilere açıklamada bulundu.

ABD'nin Ürdün-Suriye sınırındaki askeri üssüne yapılan insansız hava aracı (İHA) saldırısı ve 3 ABD askerinin hayatını kaybetmesi üzerine Biden, "Dün gece Orta Doğu'da zor bir gün geçirdik." ifadesini kullandı.

Biden, saldırıda "Üç cesur ruhu kaybettik" diyerek, kısa bir sessizlikten sonra "cevap vereceğiz." diye konuştu.

ÜRDÜN: SALDIRI TOPRAKLARIMIZDA OLMADI

Ürdün Hükümet Sözcüsü Muhenned Mubaydin, El-Memleke TV'ye saldırıyla ilgili açıklamada bulundu.

Mubaydin, ABD güçlerine yönelik saldırının Ürdün topraklarında değil Suriye sınırı yakınlarında gerçekleştiğini ve Tenef Üssü'nün hedef alındığını bildirdi.

ABD askerlerinin konuşlandığı Tenef Üssü, Suriye-Irak-Ürdün üçgeninde yer alıyor.

ÜST DÜZEY YETKİLİLER, BİDEN'I BİLGİLENDİRDİ

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Biden'ın, Savunma Bakanı Lloyd Austin, Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Başyardımcısı Jon Finer tarafından saldırıya ilişkin bilgilendirildiğini aktardı.

Öte yandan Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamaya göre Biden, saldırıyı 'Alçak ve tamamıyla hakkaniyetsiz' olarak nitelendirerek, ABD askerlerinin, Amerikalıların ve 'Terörizme karşı beraber mücadele ettikleri' müttefiklerin güvenliği için hayatlarını riske attığını belirtti.