Uçuş sırasında hava akışının bozulmasıyla uçağın sallanması, titremesi anlamına gelen türbülans, birçok kişinin korkulu rüyası. Yer yüzeyinin ısınmasıyla oluşan sıcak hava akımlarının yükselmesi ve soğuk havayla karşılaşması sonucu meydana gelen türbülans, genel olarak jet akımlarının sınırlarında, dağların üzerinde ve bazı bulut fırtınalarında görülüyor. 

Bazen öyle şiddetli olabiliyor ki, dünya genelinde birçok insan bu nedenle uçağa binmekten çekiniyor. Ancak türbülanstan minimum düzeyde etkilenmek için yapabileceğiniz bazı yöntemler bulunuyor.

TikTok videosuyla paylaşım yapan pilot Jimmy Nicholson, midesi bulanan insanlara ön koltukları tavsiye ederek, "Uçağın arkası daha fazla, ön tarafı daha az sallanır" dedi. 

American Airlines Pilotu Dennis Tajer de aynı fikirdeydi. Tajer, Fox Business'a, "çoğu zaman uçağın arka tarafındaki yolculuk daha az dengeli hissettiriyor" dedi. 

Tajer ayrıca inişli çıkışlı bir yolculuğu kaldırabilecek biri değilseniz kanatların yakınında oturmanızı da öneriyor. Bununla ilgili de, "Kanatlar uçağın ağırlık merkezine daha yakın konumdadır. Bu nedenle, kanatların yakınında otururken yapılan yolculuk, uçağın dikey girdinin en çok hissedildiği kuyruk kısmına kıyasla daha az türbülanslı hissedilebilir." diyor.

KANATLARA GÖZ ATIN

Points Guy'ın kıdemli havacılık görevlisi David Slotnick, kanat koltuklarının genellikle türbülansı hafiflettiğini söyledi.

Singapur Havayolları'nda yakın zamanda yaşanan ve bir yolcunun hayatını kaybetmesine ve pek çok kişinin yaralanmasına neden olan olaydan sonra konuşan bazı uçuş görevlileri, pencereye yakın oturmayı öneriyor.

Tajer, "Nerede oturursanız oturun, uçuşunuzun başında mürettebatın verdiği tavsiyeye kulak verin, oturduğunuzda daima emniyet kemerinizi takılı tutun. Emniyet kemerinizi takmak, güvenlik veya yaralanma arasındaki farkı oluşturacaktır. Bu kadar basit" diye ekledi.

Nicholson, da pencereden dışarı bakmak ve gözleri ufka kilitlemek gibi görsel bir referans aramanın da türbülansın etkilerinin bastırılmasına yardımcı olabileceğini söylüyor.