Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa'nın ekran maruziyetini sınırlama konusunda daha önce görülmemiş adımlar atılması amacıyla bilim insanlarından çocuklar için ekran kullanımı yönergeleri önermelerini istemişti. Raporun yayınlanmasının ardından hükümetin nasıl ilerleyeceği belli değildi ve Macron, çeşitli yasak ve kısıtlamaların olabileceği sinyalini vermişti. 

Raporda çocukların, teknoloji endüstrisinin kâr odaklı "çocukların dikkatini çekme, çocukları kontrol etmek, yeniden etkileşime geçirmek ve para kazanmak için her türlü bilişsel önyargıyı kullanma stratejisinden" korunması gerektiği belirtildi.

Nörolog Servane Mouton ve Paul-Brousse hastanesindeki psikiyatri ve bağımlılık servisi başkanı Amine Benyamina liderliğindeki bilim insanları ve uzmanlar tarafından yürütülen üç aylık bir çalışma, üç yaşın altındaki çocukların televizyon dahil ekranlara maruz kalmaması gerektiğini söyledi ve hiçbir çocuğun 11 yaşından önce telefon sahibi olmaması gerektiğini belirtti.

11 ila 13 yaşları arasındaki bir çocuğa verilen herhangi bir telefonun, internet erişimi olmayan bir telefon olması gerektiği ifade edilerek, çocukların internete akıllı telefon bağlamasına izin verilmesi gereken minimum yaş sınırının 13 olduğu belirtildi.

ÇOCUK BAKICILARINA DA DİKKAT EDİLMELİ

Raporda çok küçük çocuklar için de aynı derecede katı önerilerde bulunuldu ve ebeveynlerin bebekleriyle bağ kurmasına yardımcı olmak için doğumhanelerde telefon ve ekranların mümkün olduğunca sınırlandırılması gerektiği belirtildi. Çocuk bakıcıları arasında telefon kullanımının da ele alınması gerektiği belirtildi.

Raporda, "Altı yaşına kadar olan çocuklar için her türlü ekran 'çok sınırlı' olmalı ve bir yetişkinle birlikte otururken eğitim içeriği için yalnızca çok nadiren kullanılmalıdır. Altı yaşın altındaki çocuklara yönelik anaokullarında ekranlar tamamen yasaklanmalıdır. İlkokullarda çocuklara, belirli bir engel durumu söz konusu olmadığı sürece, üzerinde çalışmaları için bireysel tabletler veya dijital cihazlar verilmemelidir." ifadeleri yer aldı.

Raporda ayrıca hikaye anlatımı için ses olarak kullanılanlar dışındaki bağlantılı oyuncakların yasaklanması da önerildi.