Muğla Valisi İdris Akbıyık bugün akşam saatlerinde geldiği Bodrum’da kaymakamlık binasında inşaat yasakları ile ilgili basın açıklaması yaptı. 15 Mayıs 2024 tarihinde başlayıp 15 Ekim 2024 tarihine kadar sürecek inşaat yasaklarının amacının turizm sektörünü, gürültü ve görüntü kirliliği açısından olumsuz yönde etkilenmesini önlemek olduğunu belirten Vali Akbıyık’ın toplantısına Kaymakam Mustafa Çit, mülki amirler ve Bodrum Belediyesi meclis üyeleri de katıldı.

"TURİZM FAALİYETLERİNİN ZARAR GÖRMEMESİ GEREKİR"

Vali Akbıyık açıklamasında şunları belirtti:
 
* "Bilindiği üzere, Kültür ve Turizm Bakanlığı’mızın yayımladığı ilgili genelge ile Ülkemiz turizminin sürdürülebilirliğe kavuşturulması ve marka haline getirilip kalıcı niteliğe sahip olmasının sağlanması, turizm faaliyetlerinin zarar görmemesi ve ülkemize gelen turistlerde olumsuz izlenimler oluşmasına engel olunması amacıyla, turistik yörelerde gürültü, çirkin görünüm, çevreyi kirletme gibi olumsuz etkisi olan türdeki ağır nakliyat, hafriyat ve harçlı inşaat faaliyetleri için 15 Mayıs-15 Ekim tarihleri arasında kısıtlama getirilmektedir. Ancak, söz konusu uygulamalar ile ilgili olarak basın ve sosyal medyada yer alan haberlerde zaman zaman yanlış değerlendirmelerin yer aldığı görülmekte olup, kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına basın açıklaması yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur."


 
"AMACIMZ TURİSTLERİN HUZURUNU KORUMAK"

Vali Akbıyık açıklamasının devamında şunları söyledi:

* "İlimiz genelinde inşaat faaliyetlerine getirilen kısıtlamalar, turizm sezonunda yaşanan ses, görüntü ve çevre kirliliğini en aza indirerek, vatandaşlarımızın ve İlimizi ziyaret eden misafirlerimizin huzurunu koruma amacı taşımaktadır. Bu uygulama ile Muğla’nın marka değerinin korunması ve turizmde sürdürülebilirliğin sağlanması hedeflenmektedir. Söz konusu kısıtlama kararının uygulanmasında sürecin daha etkili ve verimli yürütülmesi adına ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla iş birliği içinde hareket edilmektedir. Valiliğimize gelen ihbar ve şikayetler hassasiyetle değerlendirilerek gerekli işlemler yapılmaktadır. 

* Ayrıca inşaat yasaklarına uymayanlar hakkında ilgili kanun hükümleri çerçevesinde gerekli cezai işlemler uygulanacaktır. İnşaat serbestisi hakkında Valiliğimizin herhangi bir kararı bulunmamakta olup, vatandaşlarımızdan, kötü görüntü oluşturan, rahatsızlık uyandıran konularda Valiliğimize, Kaymakamlıklarımıza, Belediyelerimize, Jandarma ve Emniyet birimlerimize bilgi vermelerini rica ediyoruz. İlimizin turizm potansiyelini en üst düzeye çıkarmak, bu süreçte vatandaşlarımızın ve İlimizi ziyaret eden misafirlerimizin yaşam kalitesini arttırmak için çalışmalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz."

"ÖZEL İZİN SÖZ KONUSU DEĞİL"

Vali Akbıyık bazı inşaat firmalarının özel izinle faaliyetini sürdürdüğü yönündeki bilgilerin doğru olmadığını, özel izin verilmediğini söyledi. Vali Akbıyık’ın açıklama yaptığı saatlerde Torba, Konacık, Turgutreis ve Yalıkavak mahallelerinde inşaat çalışmalarının sürdüğü görüldü.