TFF 2. Lig Beyaz Grup'ta son hafta mücadelesinde Bursaspor ile karşılaşan AcnTurk Sigorta Vanspor FK, sahadan çekildiği için Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na (PFDK) sevk edilmişti.

Kurul, Vanspor FK'nin 3-0 hükmen mağlup ilan edilmesine karar verirken, 3 puanının da silinmesine hükmetmişti. PFDK ayrıca Vanspor FK Teknik Direktörü Ümit Bozkurt'a da takımı sahadan çektiği gerekçesiyle 3 maç men cezası ile cezalandırmıştı.

Vanspor FK Kulübü, teknik direktör Ümit Bozkurt'a verilen cezaya tepki gösterdi. Vanspor FK, resmi sosyal medya hesabından paylaşımda kararın yönetimce verildiğini, Ümit Bozkurt'un takımı sahada tutmaya çalıştığını belirtirken, video kayıtlarının da ellerinde olduğunun altını çizdi.

Vanspor FK'den yapılan açıklama şu şekilde: 

"Kamuoyu Bilgilendirme;

Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu tarafından bugün alınan “tarihi” kararla teknik sorumlumuza “TAKIMI SAHADAN ÇEKTİĞİ” gerekçesiyle 3 resmi müsabakadan men cezası verilmiştir. Bu cezanın verilmesinin nedeni sanıyoruz ki kamuoyunda ve hukuk nezdinde verilen hak mücadelesinin diyetidir. 

Zira, müsabaka yayınını izleyenler iyi hatırlayacaklardır ki ÜMİT HOCAMIZ müsabakaya futbol adamı olduğu için devam etmek istemiştir. Sesi yayına kadar gelmiş, TFF yorumcusu dahi yayında bunu ifade etmiştir. TFF tarafından Youtube’a yüklenen maç kaydının bu kısmı Youtube’dan NE HİKMETSE(!) SİLİNMİŞSE de elimizde mevcut olup PFDK’YA sunulduğu gibi sizlerle de paylaşılmaktadır.

SAHADAN ÇEKİLME KARARI TAMAMEN YÖNETİMCE ALINMIŞ BİR KARARDIR. Bu durum PFDK’ya da ifade edilse de PFDK tarafından Ümit Hocamız ceza için öngörülen EN ÜST HADDEN cezalandırılmıştır. TFF tarafından hafta sonu yaşanan olaylarla ilgili TEK BİR AÇIKLAMA yapılmamışken yine ne hikmetse Kulübümüzün teknik direktörüne işlemediği bir eylemden dolayı play-off'larda kalan müsabaka sayısı kadar ceza verilmiştir.

Hak mücadelemiz de şampiyonluk mücadelemiz de sonuna kadar devam edecektir. Bu sırada PFDK’yı verdikleri bu kararın gerekçesini açıklamaya davet ediyoruz. Bu sırada tarafımızca TFF Tahkim Kurulu'na gerekli başvurular yapılacak ve kamuoyu bilgilendirilecektir. Bu sırada TFF’ye soruyoruz!

1. Youtube maç tekrarında takım sahadan çekilirken yayın 21:30. dakikadan 23:30’a neden atlıyor?

2. Van Spor’u apar topar PFDK’ya sevk eden TFF Hukuk Müşavirliği hafta sonu oynanan Serikspor- Erokspor maçına ilişkin bir soruşturma başlatmış mıdır?

Ve ekliyoruz!

Herkes bilsin ki güçlü iken ADALET, zayıf iken CESARET göstermek ASALETTİR."