Bugün itibarıyla benzin litre fiyatı 2 TL, motorin ise 1,68 TL yükseldi. Ankaralı yurttaşlar, gelen zamlara tepki gösterdi. Bir vatandaş, "Akaryakıt zamlarına artık yetişemiyoruz. Artık araba vs. kullanmayacağız, toplu taşımaya geçeceğiz. Bu kadar akaryakıt zammının altından kalkılmıyor" dedi. 

İşsiz olduğunu belirten yurttaş, "Fiyatlar çok yüksek. Biraz zorluk çekiyoruz, ödeyemiyoruz" diye konuştu.  Bir diğer yurttaş da "Artık her gün zam geliyor. Arabayı kullanmayacağız" ifadesini kullandı. 

Minibüs şoförü ise "Hep zam geliyor zaten. Günübirlik zam geliyor. Alıştık" şeklinde konuştu. Ankaralı yurttaş, "Vatandaş olarak bu durumdan hiç mutlu değiliz. Bir an önce devletin bu konuda çözüm bulması lazım. Bu konuda büyüklerimizden yardım istiyoruz" dedi. 

Başka bir vatandaş ise "Hala akaryakıtın çok ucuz olduğunu düşünüyorum. Acayip ucuz. Diyecek hiçbir şey bulamıyorum. Benim için çok önemli değil kullanmasam da olur. Kullanması gerekenler ne yapacak?" ifadelerini kullandı.

"MİLLET MEMLEKETİNE BİLE GİDEMİYOR ARTIK"

İstanbul'da da sürücüler, akaryakıta yapılan zamlara ilişkin tepkilerini dile getirdi. Vatandaşlar şunları söyledi:

Muharrem Zengin: "Artık öyle bir duruma geldi ki bu zamlara millet alıştı. Zamlara alışmamız hiç iyi değil. İnsanlar artık tepki bile vermiyor. Artık öyle bir boyuta geldi ki 70 lira-100 lira olsun diye millet söylenmeye başladı. Artık 100 lira da olsa kimsenin sesi çıkmayacak. Bu konuyla ilgili yetkililerin bir an önce bir çözüm bulmasını istiyoruz. Elektrikli araçların bu kadar yoğun kullanıldığı bir ülkede petrol zamlarının bu kadar fazla olması hiç normal değil. Umarım bir an önce bir çözüm bulunur çünkü herkes bu konuda muzdarip. Artık 50 TL’lik benzin alanlar evinin önüne bile gidemez her halde. En az yakan araba 2-3 liradan aşağı yakmıyor. Bu da çok ciddi bir maliyet. Millet memleketine bile gidemiyor artık. Öyle bir hal aldı."

"AYAĞINI GAZA GÖTÜREMİYORSUN ARTIK"

Turgut Şakar: "Hayırlı olsun, söylenecek bir şey yok. Kafadan 100 lira yapalım herkes rahat etsin. 100 lira olsun kimse sıkıntı çekmesin. Zamlara alışsan da alışmasan da böyle. Bari toptan olsun ki sabaha zam gelecek diye kimse korkmasın. Toptan yapsın herkes rahat etsin. Kontağı çevirmek bir yana ayağını gaza götüremiyorsun artık. Eskiden 50 TL benzin alanlar devam etsin. Öyle yapa yapa litresi 100 lira olacak. Önceden akaryakıt 40-50 lira olacak desen kim inanırdı? Şimdi de 100 lira olacak. Gör bak ne zaman olacak."

"ARTIK ZAMLARA ŞAŞIRMIYORUZ"

Görkem Tutkun: "Artık zamlara şaşırmıyoruz. Alıştık artık zam üstüne zam, zam üstüne zam olduğu için. Akaryakıt almaya mecburuz da yakıt olmadan hiçbir yere gidemiyoruz artık. İşten dolayı mecburen araçla gitmek zorunda kalıyoruz. Ekonomi de kötü. Her şeye zam geliyor. Asgari ücrete ara zam da olmayacak. Çalışan olduğumuz için de yakıtlara zam geliyor, bizim cebimizi düşünmüyorlar, kendi ceplerini düşünüyorlar."

"BİR YERE GİDERKEN KIRK TAKLA ATIYORUZ"

Esra Gezer: "Ülke nereye doğru gidiyor ben de bilmiyorum. Artık yorum yapılacak bir şey de kalmadı bu konuyla alakalı. Kimse bu durumdan memnun değil. İnşallah bir an önce yetkililer de artık sesimizi duyar ve bir önlem almaya başlar. Yoksa halimiz her anlamda zor, sadece akaryakıtta değil. Gerçekte insanlar çok zor geçiniyor. Allah herkesin yardımcısı olsun. Kontağı çevirmeye korkuyoruz. Bir yere giderken kırk takla atıyoruz. Herkes gibi biz de hesap yapıyoruz. Ama nereye kadar bu şekilde gideriz bilmiyorum. Bir yerde tıkanıyoruz tabii ki. Eskisi gibi planlı programlı bir yaşama şeklimiz yok. Artık mümkün olduğunca yaşamaya çalışıyoruz diyebilirim."

Yusuf Demir: "Diyecek bir şey bulamıyorum. Artık geçim zor. Allah hayırlısını versin. Kontağı çevirmeye korkuyoruz. Arabaya binmeye dahi korkuyoruz. Sigortayı zor yaptırıyoruz artık. Yine de Allah devletimizi başımızdan eksik etmesin."

"ANAHTARI ELİME ALMAYA ÇEKİNİYORUM"

Ozan Güç: "İstiyorum ki devletimiz buna daha çok dikkat etsin. Milletin canı yanıyor. Devletimiz illaki buna bir çaresini bulacaktır. Devletimize güveniyoruz. Elbette sıkıntılar yaşıyoruz ama bu sıkıntının geçici olduğunu düşünüyorum. Kontak çevirmeyi değil anahtarı elime almaya çekiniyorum. O derece sıkıntı yaşıyoruz."