YABANCILARA gayrimenkul yatırımı karşılığında Türk vatandaşlığı verilirken CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, gayrimenkul değeri üzerinde kıymet takdiri yapılarak vurgun yapıldığını söyledi. Yabancılara vatandaşlık için 400 bin dolarlık gayrimenkul alım şartı var. Bu gayrimenkullerin değerlerini de Sermaye Piyasası Kurulu lisanslı şirketler belirliyor. CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, iddiaları TBMM gündemine getirdi.

‘MENFAAT SAĞLANIYOR’

“SPK gözetiminde çalışan değerleme şirketlerle ilgili Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği’nce soruşturma yürütülüyor. Bazı şirketler ekspertiz raporlarında gayrimenkullere rayiç bedelden daha yüksek değer biçiyorlar” diyen Akay, “Bu usulsüzlüğe karışanlar hesap vermeli” açıklamasını yaptı.

Krediler üzerinden bazı yöneticilerin menfaat sağladığını da öne süren Akay, “Bu değerler üzerinden gayrimenkul teminatlı kredi kullandırılıyor. Krediler karşılığında da kamu bankalarındaki yöneticilerin  menfaat sağladığı iddiaları da var. Özel bir değerleme şirketinin eski sahibi olan Fatih Aydoğan şu anda Ziraat Bankası Yönetim Kurulu Üyesi. Bu kişi aynı zamanda AKP Zeytinburnu Belediye Meclis Üyesi. Bu şirket soruşturma kapsamında mı?” dedi.