- Yaşam sıcaklığı en değerli yakınlıktır.-

Doğumdan ölüme geçen zaman süreci “yaşam” olarak değerlendirilir. Yeryüzü günlerinin edebiyatta değişik yorumları, nitelendirilmeleri olsa da alıştığımız kaynak, temel yaşamdır. Vefa, bir anlayış soyluluğu, bir yürek sıcaklığı, bir kişilik vurgusu olan özel ve seçkin bir bağdır. Duygusuzluğun, ilgisizliğin, nankörlüğün, soğukluk ve karşıtlığın tersi olan bir kişilik ve soyluluktur. İlişkilerin sıcak bağı, insanlığın vurgusudur. Değerbilirliğin anlamlı yaklaşımıdır. Toplumsal yaşamın aydınlık etkilerinden biridir. İyi duyguların, sıcak düşüncelerin, anlamlı yaklaşımların belirtisidir. Erincin kaynağıdır, yaşam gücüdür, gönül aydınlığıdır. Ne var ki toplumsal yaşamda, sarsılan ilişkilerin yakınmalarında sık sık kullanılan “vefasızlık” sözcüğüyle tersine durumlardan yakınmaları dillendirir.

Dünya yaşam hazinesi, sağlık yaşam kaynağı, mutluluk dayanağıdır. Başarı kıvanç veren açılım, atılım ve ödüldür. Doğum, nişanlanma, evlenme, çocuğu olma, diploma alma, atanma, yükselme, sağlıkla emekli olma, arkadaşlık, dostluk, meslektaşlık güç ve kıvanç veren bağlardır. Sonsuzluk yalnız evren içindir. Hiçbir şey sonsuz değildir. Olay alanı dünyada değişik tür çok şey var. Yaşamın durağı yok sayılır, bir başlangıç, bir de son. Yeryüzünde hepimiz konuğuz. Kuşlar, balıklar, çiçekler yanımızda, kollarımızda, uçaklar gökyüzünde, gemiler denizde birer rozettir. Çocuklar, anne babalara birer yaşam ödülü, birer yaşam rozetidir.

Zaman, kimi yaralarla kimi sorunlar için bir sargı bezidir. Sabır da bir perçin. Umut şafak sökümü, umutsuzluk da yaprak dökümüdür. Yürek sıcaklığı ve serinliği bedeni güçlü tutan, umudu kamçılayan, sağlığın belirgin özelliğidir. Hepsinin kaynağı insan sevgisi, yaşam tutkusu ve gelecek umududur. İnsanın kendine verdiğinden çok çevresine, yakınlarına ve sevip saydıklarına verdiği değer seçkinliğinin vurgusudur.

Sevgi, bir bakıştır, bir gülüştür, bir şarkıdır, bir türküdür, bir örnek yürek ateşidir, bir göldür, bir denizdir, bir bağdır, bir bahçedir, yıldızlı gökyüzüdür, güneştir.